Facebook Marketplace Türkiye’ye de Geldi!

 

64 ülkede kullanımda olan ve Facebook’un gruplar içinde ürün alım satımına olanak sağlayan Marketplace, artık Türkiye’deki kullanıcılara da açıldı. Ürün alım ve satımlarında sosyal medyanın önünü açan uygulamanın, Letgo, Dolap, Sahibinden gibi uygulamalara rakip olacağı söylenenler arasında.

Facebook Başkan Yardımcısı Deborah Liu’ya göre her ay 700 milyondan fazla kişinin ürün alıp satmak için kullandığı Facebook Marketplace’de, araç, mobilya ve elektronik/bilgisayar kategorileri kullanıcıların en çok etkileşime geçtiği ilk üç kategori oldu.

Facebook Marketplace‘in Türkiye’deki ürün ve hizmet kategorileri şöyle; ev ve bahçe, konut, eğlence, giyim ve aksesuar, aile, elektronik, hobiler, araçlar ve seri ilanlar. Marketplace’de aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçları size veya belirlediğiniz herhangi bir konuma göre yakınlık, kategori ve fiyata göre filtreleyebiliyorsunuz.

Facebook Marketplace’i kullanmak için mobil uygulamada en altta ortada çıkan Marketplace ikonuna tıklamanız yeterli. Masaüstünde kullanmak için ise Facebook ana sayfasında sol üstte çıkan Marketplace yazısına tıklanmanız gerekiyor.

Satış yaparken ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmanız yeterli. Ayrıca alıcılarla ya da satıcılarla Facebook Messenger üzerinden kolaylıkla iletişime geçebiliyorsunuz. Güvenlik ipuçları, gizlilik kontrolleri ve kullanımı kolay raporlama araçlarıyla da Marketplace üzerinde güvenle alışveriş yapabileceksiniz.

Facebook, ürünlerin teslimatı ya da ödemesi konusunda yardımcı olmuyor. Sadece satıcıyla alıcı arasında iletişim kurarak stok durumu, ürün fotoğrafı, açıklaması ve konumu gibi bilgilerin paylaşımını kolaylaştırıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak