Facebook, Trending Topics Listesine Müdahale mi Ediyor?

2014 yılından beri ana sayfalarımızda yer alan Facebook Trending Topics özelliğiyle ilgili son zamanlarda yoğun tartışmalar yaşanıyor.

Facebook, Trending Topics listesindeki konu ve haberlerin belirlenmesinde algoritmaların etkili olduğunu ve bu süreçte içeriklerin etkileşim, paylaşım oranlarının göz önünde bulundurulduğunu belirtmişti. Yani her şeyin sistematik olarak ilerlediğini belirtmişti.

Gizmodo’da yayınlanan bir haberle birlikte Facebook akıllarda büyük bir soru işareti bıraktı. Facebook’un eski editörlerinin açıklaması doğrultusunda yapılan habere göre platformda öne çıkan haberlerin Facebook bünyesindeki ekip tarafından manipüle edildiği söyleniyordu. Haberin detaylarına göre Facebook editör ekibi, keyfi olarak popüler olan bir haberi Trending Topics listesine almazken, istedikleri konular yeterince öne çıkmamış olsa dahi bu alanda görülmesine imkan veriyordu.

Facebook’un algoritma iddiasını yıkan bu haberin ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’den bir açıklama geldi. Mark Zuckerberg, açıklamasında bu iddiaların bir ispatı olmadığını ve konuyu araştırdıklarını belirtti. Zuckerberg’in ardından Facebook Global Operasyonlar Başkan Yardımcısı Justin Osofsky de bir açıklama yaptı. Açıklamasına göre algoritmalar konuları ortaya çıkarırken; konular arasında seçimi editörlerin yaptığını ve editörlerin her konuyu Trending Topics listesine taşımadığını belirtti. Durumu öğle yemeği saatlerinde popüler bir konu olan “öğle yemeği”nin her zaman Trendig Topics listesinde yer alamayacağı örneğiyle açıkladı.

Yaşanan bu olayların ardından Facebook’tan yeni bir açıklama daha geldi. Facebook, Trending Topics listesinde görünen haberlerin seçiminde sistematik politik taraflılığa dair bir kanıt bulunmadığını, algoritmalar ve editörlerin birlikte çalıştığını, editörlerin müdahalelerinin taraflı olmadığını belirtti. Bu özelliğin kötüye kullanılmaması için yeni bir Trending Topics kurgusu üzerinde çalıştıklarını da duyurdu.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak