Instagram ve Snapchat’in GIF’le Sınavı!

Instagram ve Snapchat rekabetinin konuşulmadığı bir konuyla karşınızdayız! Ama yine başrolleri ikisi paylaşıyor tabii ki… Bildiğiniz gibi her iki platforma da GIF özelliği gelmişti. Bu desteği Giphy sağlıyordu ve oldukça sevilmişti. Mutluluğumuz kısa sürdü çünkü Instagram ve Snapchat aynı anda bu özelliği kaldırdı. Peki, neden?

Kullanıcıların bir kısmı ırkçı öğeler taşıyan GIF’ler fark etti ve hemen şikayetler başladı. Her iki platformda da bu GIF’ler tepkiye yol açtı. Bir hikaye paylaştığımızda, GIF bölümünde birçok çeşit olduğu için GIF’leri istediğimiz gibi seçebiliyorduk. Merak edenler için açıklayalım; GIF’de siyahlarla ilgili bir mizah vardı. Açıkçası biz de hiç hoşlanmadık…

Açıklamalar Hemen Geldi!

O kadar GIF’in içeriğinin Giphy tarafından düzenli bir şekilde kontrol edildiğine inanmak zaten çok zor. Bu sebeple oluşturduğu olumsuz durum ve yarattığı riskler açısından Instagram ve Snapchat hemen açıklama yaptı ve olayın ardından bu özelliği kaldırdırarak soruşturma başlattıklarını söyledi.

GIF özelliğinin geri geleceğini söylüyorlar ama ne zaman bilinmez. Bunun ancak gerçek bir kontrol mekanizmasının oturtulmasının ardından mümkün olabileceği kesin.

Şimdi, geldik asıl konuya; Instagram ve Snapchat arasındaki rekabet tabii ki devam ediyor! Bu sefer birlik oldular ve haklılar. Onları birlikte, aynı fikirde ve hassasiyette görmek güzel! Irkçılık çok ciddi bir konu, dikkate alınması dileğiyle…

Güncelleme (30/03/2018):

Giphy, GIF’lerin ırkçı söylemlerden arınması için bazı önlemler aldığını ve artık yayınladığı tüm GIF’leri güçlü bir moderasyon çerçevesinden geçireceğini açıkladı. Bunun üzerine Instagram, GIF desteğini geri getirdi. Snapchat tarafında ise henüz bir açıklama yok.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak