Pinterest ve Instagram’a “Satın Al” Butonu Geliyor


Popüler sosyal medya platformları Pinterest ve Instagram “Satın Al” butonlarını duyurdu.

Pinterest’te gezinirken “Keşke gördüğümü satın alabilsem.” diyen kullanıcılarına kulak veren şirket, “Buyable Pins” uygulamasıyla e-ticaret sektöründe ciddi oyunculardan birine dönüşecek. Apple Pay ve kredi kartıyla ödeme yapılabilecek olan uygulamada kullanıcıların kredi kartı bilgileri saklanmayacak. Böylece daha güvenli bir platform oluşturmaya çalışan Pinterest,  “Buy It” butonunu şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone ve iPad kullanan kullanıcıları için aktifleştiriyor. Pinterest’in açıklamasına göre “Buyable Pins” bir reklam aracından ziyade doğrudan satın alabilmenin kullanıcı deneyimi olarak görülüyor.

Instagram cephesinde de gelişmeler e-ticaret yönüne doğru devam ediyor. Hedeflenebilir reklam stilleri bulunan Instagram için geliştirilen yeni API sayesinde reklamverenler, reklam sürecini otomatik olarak düzenleyerek kampanyaya daha hakim bir konumda yer alabilecekler. Geliştirilen API ile kampanyaların yönetilmesi, izlenmesi ve ölçümlenmesi de mümkün hale gelecek.

Facebook tarafından 2012 yılında 1 milyar dolara satın alın alınan Instagram’da, reklam hedeflemesi sadece yaş ve cinsiyete göre değil, Facebook profillerindeki özelliklere göre de yapılabiliyor. Böylece hedefleme yapılabilen Instagram reklamlarında satın al butonu hayati bir önem kazanıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak