Mobilegeddon

Google‘ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu mobil dostu yeni algoritması devreye girdi. Mobil üzerinden temiz ve hızlı bilgiye ulaşmak için Google mobil kullanıcıların kullanım deneyimlerine öncelik vererek böyle bir değişikliğe gittiğini açıkladı.

Yeni algoritma ile mobil sürümlere ağırlık verme kararı alan Google, mobil aramaları da buna göre düzenledi. Google, bundan sonra mobil arayüzü düzgün olan ve mobil dostu internet sitelerini arama sonuçlarında üst sıralara çıkarıyor olacak. Bu uygulamayla masaüstü sürüme göre hazırlanan siteler arama sonuçlarında alt sıralara düşerek trafik kaybedecek.

Google yeni değişikliğe uygun hazırlanacak siteler için belli kriterler yayınladı. Bu kriterlerin başında parmakla rahat dokunulabilen başlıklar, yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapılmadan okunabilen yazılar ve mobil cihazlarda kolayca görüntülenebilen içerikler yer alıyor.

Özellikle Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapan şirketler ve ajansları için büyük önem taşıyan bu değişikliğe takılan lakap ise Mobilegeddon olarak geçiyor.

Sitenizin bu kriterlere ne kadar uyduğunu merak mı ediyorsunuz? Mobil Uyumluluk Testi sayfası ile sitenizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak