Blog Yazarlığı Tüyoları – I

Blog yazmanın göründüğü kadar basit olmadığını, blog yazanlar ya da bu işe girişip, sonradan vazgeçenler kadar iyi kimse bilemez. Blog yazmanın zorluklarını en aza indirmek adına, her blog yazarının kendine ait pratik ve ilham verici sırları mutlaka vardır. Trendweek olarak, biz de bu kapsamda küçük tüyolardan oluşan bir seriyi sizlere sunacağız.

İyi bir blog için hafta sonlarını değerlendirin
Tüm insanlıkla paralel olarak bir blogger’ların da en sevdiği zaman dilimi hafta sonlarıdır. Hafta içinin koşuşturmalarla dolu, yoğun stresli atmosferinden kendinizi koparmak, blog’unuzla ilgilenirken size gerekecek yaratıcı ruh halini ve sabrı gün yüzüne çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Kahvenizi alın ve arkanıza yaslanın, rahatlayın ki iyi bir iş çıkarabilin.

Ailenizle geçireceğiniz ve dinlenmeye ayıracağınız kısacık bir kaçış bile geride size kalan zaman boyunca en iyi performansla çalışmanıza yardımcı olacaktır.
Unutmayın, birçok blog yazarı en güzel yazılarını sakin ve dinlenmiş bir kafayla hafta sonlarında yazmaktadır. Aynı şekilde çok uzun ve karmaşık bir makale yazmayı istediğinizde bunu hafta içine bırakmak yerine işe önceden koyulmak, yükünüzü azaltacak ve “son dakika” stresine girmenizi engelleyecektir.

İlham olmazsa olmaz!
Hafta sonlarında mutlaka yazacaksınız diye bir şart yok elbette. Blog’unuza yazı yazmak için ilham perilerinin ziyaretine her daim ihtiyacınız var. Dolayısıyla, yazınızı yazmak için en doğru zamanı sizden daha iyi kimse bilemez. Ancak, ilhamı yakalamak için size önerebileceğimiz en iyi şey, sizinle aynı konularda yazan Türkiye’den ve dünyadan blog’ları yakından takip etmeniz olacaktır. Onların kaleme aldığı konular, sizde bambaşka fikirlerin kapısının açılmasına neden olabilir.

Blog’unuz için plan yapın
İş hayatında olduğu gibi, blog yazarken de planlı hareket etmek, etkili bir blog yazarı için çok önemlidir. Bunu hayata geçirmek için hafta sonlarını iyi değerlendirmeniz de her hafta sonu yarım saat kadar, hafta içinde neler yazacağınızı ve blog’da neleri geliştirmeyi hedeflediğinizi planlamak size katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda çok uzun ve karmaşık bir makale yazmayı istediğinizde bunu hafta içine bırakmak yerine işe önceden koyulmak yükünüzü azaltacak ve “son dakika” stresine girmenizi engelleyecektir.

Blog yazarının gizli silahı: Not defteri
Sürekli yanınızda taşıyacağınız küçük ve basit bir not defterinin size sağlayacağı faydalara inanamayacaksınız! Bu not defteri ile ne mi yapacaksınız? Hafta içi aklınıza gelen ve yazılarınızda kullanabileceğiniz günlük olayları, detayları, fikirlerinizi bu minik deftere kısa notlar halinde yazacaksınız. Blog yazısını yazma zamanının geldiğine inandığınızda ise, buraya aldığınız notların ne kadar faydalı olduğunu görüp, bize teşekkür edeceksiniz.

Serinin diğer yazıları yakında…

Serinin devamında yayınlanmak üzere tüyolarınızı bekliyoruz. Mail adresimiz editor@trendweek.com

4 Yorum

Bir Yanıt Bırak