60’tan Fazla Yeni Emoji Geliyor!

Temelleri 1982 yılına kadar giden emoji’lerin günümüzde kullanılan haline gelişi Japon sanatçı Shigetaka Kurita sayesinde oldu. Kelime anlamı Japonca “resim karakteri” olan emoji’ler günümüzde her yaş grubundan insanın favorisi. Günlük yazışmalarımızda, duygu ve düşüncelerimizi ifade ederken kelimeler yetersiz kaldığında imdadımıza koşan emoji’lerin son sürümünde göze ilk çarpan yenilik cinsiyet rolleri konusundaki hassasiyet.

Cinsiyet eşitliği, cinsel kimlik ve ırk farklılıklarından doğan sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla yeni emoji’lerde istediğiniz cinsten ve ırktan kişilerin el ele tutuşabildiğini göreceğiz. Ayrıca yeni emoji’ler sadece kadına veya erkeğe atfedilen mesleklere getirdiği yaklaşımla da ufuk açmaya yardımcı olacak.

Ayrıca toplumdaki her kesimi kucaklamayı ve sosyal dünyada kendilerini iyi hissetmelerini sağlamayı amaçlayan yeni emoji‘ler içerisinde işitme engelli, görme engelli emoji’ler görebileceğiz. Tekerlekli sandalye, rehber köpek ve protez uzuvlar da yeni eklenen emoji‘lerin üzerinde gerçekten hassasiyetle durulduğunun altını çiziyor.

Tabii tüm bunların içerisinde sevimli mi sevimli ve iştah açıcı emoji’ler de herkesin favorisi olacağa benziyor. Uzun zamandır beklenen flamingo, evden çıkmak istemediğiniz bir günde kullanabileceğiniz tembel hayvan ve orangutanın yanı sıra ağız sulandıran waffle, sarımsak ve istiridye de ilerleyen günlerde telefonlarımızda yerini alacak.

Yeni emoji’lere eklenen diğer şeyler arasında yeni kıyafetler de var. Deniz şortu, yelek ve bale ayakkabısının yanında en çok Hindistan’ın milli giysisi “sari” dikkati çekiyor.

Hayatımızı renklendirecek yeni emoji’lerin, iOS için bu sonbaharda, Android içinse bu yıl bitmeden aktif olması bekleniyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak