Deepfake Videolara Karşı Facebook Önlem Alıyor

Önceden kaydedilmiş videolara, başkalarına ait yüzleri veya sesleri gerçekçi şekilde ekleyebilen deepfake teknolojisi sosyal medyayı alarma geçirdi. Görenleri şaşırtan ve gerçekle sahte olanı ayırmanızı neredeyse imkansızlaştıran bu teknolojinin üretebilecekleri oldukça ürkütücü. İşte, bu sebepten olmalı ki bir süredir yalan haberlere karşı savaş halinde olan Facebook, deepfake videolara yönelik ciddi önlemler alacağını duyurdu.

Facebook’ta bundan böyle netleştirme ya da video kalitesini değiştirme dışındaki amaçlarla düzenlenmiş videolar kaldırılacak. Artık, bir kişiye söylemediği sözleri söyleten ya da bir başkasının görüntüsüyle değiştiren tüm videolar hedef tahtasında.

2020 ABD seçimleri yaklaşırken Facebook, bu önlemin gerekli olduğunu düşünüyor. Aslında çok da haksız değil, çünkü derin öğrenme destekli yapay zekayı kullanan deepfake sayesinde, örneğin aşağıdaki türde videolar kolaylıkla üretilebiliyor:

Videoda, bir talk show’dayken Arnold Schwarzenegger‘i taklit eden Bill Hader‘in yüzü, kolaylıkla ünlü aktörünküyle değiştirilebiliyor.

Ancak, ortalama bir insanı kolaylıkla kandırabilecek ya da kişilerin itibarını tehlikeye atabilecek tüm bu korkutucu özelliklerine karşın, deepfake videoların eğlenceli yanları olduğunu düşünenler de var. Bu sebepten olacak ki deepfake teknolojisi, başka sosyal medya mecralarını da hemen harekete geçirdi. Özellikle de iki tanesini: TikTok ve Snapchat.

Geçtiğimiz ay duyurduğu Cameos özelliği ile Snapchat, deepfake teknolojisini eğlence amaçlı kullanmaya başladı. Ancak, bu alandaki asıl atılımı TikTok yapacak gibi duruyor. Face Swap adını verdiği ve TikTok‘ta kısa süreliğine yayına alıp hemen kaldırdığı deepfake özelliği videolara kendi yüzünüzü eklemenize izin veriyor.

Özelliği kullanırken öncelikle ağzınızı, kaşlarınızı vs. oynatarak kameranın yüzünüzü tanımasını sağlıyorsunuz. Sonrasında ise önceden eklenmiş videolar arasından dilediğinize yüzünüzü saniyeler içinde monte edebiliyorsunuz. Ortaya sahte olduğu kadar bir o kadar da gerçekçi oluşuyla sizi hayrete düşürecek videolar çıkıyor.

Evet, yeni teknolojiler gerçek ile sanalın arasındaki o incelen çizgiyi gittikçe belirsizleştiriyor… Bakalım bu deepfake macerasında bizleri daha neler bekliyor…

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak