Yeni Yıl, Yeni Emoji’ler!

Eveeet… 2020 yılında karşılaşacağımız, merakla beklenen yeni emoji’ler sonunda duyuruldu! Siz de onları merak ediyor musunuz? İlginizi çektiyse aşağıdaki videoyu izleyerek onlarla tanışmaya başlayabilirsiniz.

Duyurulan 117 yeni emoji‘nin arasında Google‘ın empati duygusunu artırmak amacıyla hazırladığı “gözünden yaş gelirken gülümseyen yüz“, “sarılan iki kişi” gibi emoji’ler de var.

Ayrıca cinsiyet eşitliğini gözeten düzenlemeler de yapılmış. Mesela, “smokin giyen erkekemoji‘sinin yanına “smokin giyen kişi” ve “smokin giyen kadın” eklenmiş. Aynı şekilde gelinlik giyen kadın emoji’sine de “gelinlik giyen kişi” ve “gelinlik giyen kadın” gelmiş.

Eşitlikçi emoji‘ler bununla da bitmiyor. Artık “Noel baba“nın yanında “cinsiyeti belirsiz Noel insanı“, “emziren anne“nin yanında “bebeğini biberonla besleyen anne, babakişi” ve “transgender bayrağı” emoji’leri de bulunuyor.

Irkların temsilini artırmak için de birçok emoji‘ye farklı cilt renk tonları eklenmiş.

Emoji’ler açıklandı ancak bu hemen kullanıma açılacakları anlamına gelmiyor. Daha kapsayıcı ve daha eşitlikçi yeni emoji‘leri kullanarak yazışmak için yılın ikinci yarısını beklemeniz gerekiyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak