Daha Hafif, Daha Küçük Instagram Lite ile Tanışın!

Facebook, telefonlarda daha az yer tutan ve daha az mobil veri harcayan Instagram Lite uygulamasını sunmak için hazırlıklara başladı. Sadece 2 MB indirme dosyasına sahip olacak Instagram Lite, ilk olarak Hindistan’da test edilmeye başlandı.

Twitter, Pinterest, Facebook, Messenger ve birçok başka uygulamanın ardından “Lite” versiyonunu sunmaya hazırlanan son sosyal medya uygulaması Instagram oldu.

Mobil verinin ulaşılabilirliğinin sınırlı ya da ekonomik olarak zor olduğu ülkelerde, görsel açıdan zengin Instagram gibi uygulamalar kullanıcılar için sorun yaratıyor. Çünkü bu tür uygulamalar çok sayıdaki video ve fotoğraf içeriği nedeniyle yüksek miktarda mobil veri tüketiyor.

Bu engeli aşmak için uygulamalarının “Lite” versiyonlarını çıkaran sosyal medya platformları, böylelikle bu pazarlarda daha iyi tutunabiliyor. Instagram Lite için test amacıyla ilk olarak Hindistan’ın seçilmesi de aynı duruma güzel bir örnek. Düşük veri tüketecek olan Instagram Lite uygulaması, dolayısıyla kullanıcıların cebini de daha az yakacak.

Instagram‘ın hızlı ve güvenilir çalışacağını söylediği yeni uygulama Instagram Lite; Reels, Alışveriş ve IGTV özelliklerini barındırmayacak. Veri nedeniyle uygulamaya ulaşamayanlar için şimdilik makul bir taviz olarak görülebilecek bu eksiklikler, büyük olasılıkla uygulama indirmelerini olumsuz etkilemeyip kullanıcı sayısını artıracaktır.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak