Google History

Google, hem web hem de mobildeki hesap sayfasının görünümünü yeniledi. Yeni tasarımlı Hesap sayfasının önemli bölümlerinden biri de Tarih (History) sayfası… Google History adresine gittiğinizde kullanıcı hesabınıza giriş yapıp Web ve Uygulama Etkinliği alanına giriyorsunuz.

İnternet kullanan çoğu kişinin de bildiği gibi Google hesabınıza girdikten sonra yaptığınız tüm aramalar Google’ın hafızasında saklanıyor. Bu veriler daha sonra Büyük Veri (Big Data) içinde değerlendirilerek sofistike kullanıcı profillerinin yaratılmasında kullanılıyor. Bu sayede Google arama motoru sizi daha yakından tanıyor ve yapacağınız aramaları, görmek istediğiniz sonuçları ve hoşlanacağınız reklamları önceden tahmin edebiliyor.

Yeni tasarlanan sayfadaki sağ üst köşedeki ayarlar sekmesinde verilerinizin kaydedilmesini engelleyebiliyor ya da bugüne kadar yaptığınız tüm aramaların kayıtlarını cihazınıza indirebiliyorsunuz.

Hatta Google daha da ileri giderek size arama geçmişinizi tamamen silme seçeneğini de sunuyor.

Google’ın kullanıcılarına daha rahat anlaşılabilir ve daha kolay tamamlanabilir adımlarla kişilerin kaydedilmiş geçmişini silmesine olanak sağlayan bu gelişmenin kullanıcı verilerinin gizliliği için attığı önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak