Google Keep

Google’ın uzun süredir beklenen not alma uygulaması Google Keep, Google Play’de yerini aldı.

Herkes Google’ın ne zaman bir ‘not alma’ uygulaması çıkaracağını merak ediyordu.  Bu konuda yoğun talep alan Google’ın yeni uygulaması ‘keep’ Google Play’de yerini aldı. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda, arkasında Google gibi bir firma olan Keep uygulamasından beklentiler ve her yeni uygulamada olduğu gibi mevcut uygulamalarla karşılaştırma eğilimi oldukça yüksek.

Tabi ilk olarak tartıya konan uygulama da doğal olarak ‘Evernote’. Bu karşılaştırma için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Google Keep’in gelmesi ile birlikte Evernote’un biteceği görüşünü savunanların sayısı da oldukça fazla. Evernote 10.000.000 + kullanıcı tarafından indirilmiş durumda. Bu kadar insanın notlarını alıp başka bir yere aktarması ise oldukça zahmetli bir iş.

Yakın zamanda Google’ın Reader’ı kapatmasının ardından kullanıcılar Google’ın dahi olsa yeni uygulamalara daha septik yaklaşacaklardır. Uzun vadede neler olup biteceğini hep birlikte göreceğiz.  Şimdi biraz Google Keep’i tanıyalım: Not alma uygulamalarında asıl fark yaratan şey ‘senkronizasyon’. Aldığımız notların, oluşturduğumuz yapılacaklar listelerinin hangi uygulamalar, hangi mail ve cloudlar ile senkronize edilebildiği çok önemli.

Google Keep’in asıl güçlü olduğu ya da en azından vaad ettiği şey de bu. Google Drive, Gmail senkronizasyonları ve diğer eklenecek Google uygulamaları ile Google tüm ürünlerini ile all-in-one bir hizmet&ürün politikası ile sunuyor.
Özetle Google Keep ile;
• Widget’ı sayesinde Google Voice veya tek tuşla kafanızdakileri nota dökün.
• Google Drive ile senkronize ederek  veya diğer uygulamalar ile paylaşarak notlarınıza her yerden ulaşın.
• Browser’a https://drive.google.com/keep adresini girerek notlarınıza desktop/laptopınızdan erişin.

Uygulamayı aşağıdaki linkten yükleyebilirsiniz:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.keep

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak