LinkedIn 2020’de Yükselişe Geçen Mesleki Eğilimleri Açıkladı

İş dünyasının sosyal ağı LinkedIn, geleceğe bir adım daha yaklaştığımız 2020’nin yükselen meslekleri hakkında bir makale paylaştı.

Bu yıl üçüncüsü paylaşılan raporda işlerle ilgili beceriler, işlerin bulunduğu şehirler ve endüstrilere de vurgu yapan rapor, dünya genelindeki iş gücü trendlerine yönelik öngörüler barındırıyor. Hızla değişen iş dünyasında kariyer ve becerilerin de değiştiğini vurgulayan LinkedIn, çalışanların bu bilgiler ışığında sonraki adımlarını doğru belirlemelerini amaçlamış.

LinkedIn’e göre 2020 yılında yükselişe geçen çalışma alanlarından ilki yapay zeka. Şaşırtıcı olmayan bu birincilik, özellikle siber güvenlik ve veri bilimi gibi alanlarda tahmin edebildiğimizden çok daha fazla yapay zekaya ihtiyaç duyulmasından kaynaklanıyor. Hiç aklımıza gelmeyecek alanlarda bile kullanılmaya başlanan yapay zeka, gayrimenkulden eğitime, sağlıktan perakendeye kadar ulaşan alanıyla yükselişini sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Dünyada etkilerini hissettiren dönüşüm sonucunda LinkedIn’e göre; insanlar sürekli hareket halinde. Çalışanlar büyük şehirlerdeki yüksek kiralar ve yaşam masraflarına tepki olarak kendilerine aha iyi bir yaşam kalitesi sunabilecek, güçlü iş pazarları barındıran şehirlere kayıyor. Bu şehirlerden bazıları ise Austin ve Portland olarak sıralanmış.

Otonom sistemlerin yaygınlaşması, duygusal becerileri fazla olan kişilere olan talebi de artıracak gibi görünüyor. Özellikle yapay zekanın çözemeyeceği iletişim ve yaratıcılık gibi alanlardaki yetenekler, ileriki zamanlarda daha da değerli hale gelecek. LinkedIn üyelerini bu konuda da bilgilendirerek bu alanlarda yetenekli olanların bağlantılarını şimdiden kurmasını tavsiye ediyor.

İster bir sonraki kariyer hareketinizi ister bir sonraki büyük işe alımınızı düşünüyor olun, bu öngörüler sizlere yol gösterecek.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak