Messenger Lite


1 milyarı aşan kullanıcı sayısıyla dünyanın her yerine mobil mesajlaşma servisini götürmek isteyen Facebook Messenger, yavaş internet hızına sahip ülkelere uygun Messenger Lite uygulamasını yayına aldı.

Dünyanın her ülkesi yüksek mobil internet hızlarına henüz ulaşamadı. Türkiye’de 4.5G’nin gelişini kutlamış olsak da  internete halen 2G ile bağlanan birçok ülke var. Ayrıca bu ülkelerde mobil internet ücretleri de ortalama gelire göre çok yüksek seyrediyor. Bu sebeple buralardaki kullanıcılar kısıtlı internet erişimini göz önüne alan ve mobil interneti daha az harcayan uygulamalara ihtiyaç duyuyor. Facebook, işte bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak Android telefonlar için Messenger Lite uygulamasını yayına aldı.

Kullanıcıların mobil data harcamasını düşüren Messenger Lite uygulamasının kendisi sadece 10 MB büyüklükte. Uygulamada metnin yanında link, fotoğraf ve etiket gönderme gibi temel özellikler bulunmaya devam ediyor. Uygulamayı geliştirirken işletim sisteminde yapılan Android tercihinin sebebi ise yine internet erişimi kısıtlı ülkelerde görülen yoğun Android cihaz kullanımı.

Facebook, ilk olarak Messenger Lite hizmetine öncelikle ihtiyaç duyan Kenya, Tunus, Malezya, Sri Lanka ve Venezuela ülkelerinde yayına girdi. Önümüzdeki aylarda ise diğer ülkelerde de yayınlanması bekleniyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak