Neden Kurumsal Blog?

Kurumsal blog oluşturmanın online itibarınıza ve işinize katkıları saymakla bitmez. Dijital pazarlama stratejinizin ve sosyal medya kampanyalarınızın kilit noktasını oluşturan kurumsal blogunuzu daha iyiye götürmek için faydalanabileceğiniz basit yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Sektörel Bilgi: Bulunduğunuz sektörle ilgili haberleri haftalık veya aylık olarak girerek takipçilere önemli bilgiler sağlayabilirsiniz.

Sektörel Haberler:
Sektörde oluşan yeni trendler ve bakış açıları ile ilgili içerikler girildiğinde blogun sağladığı değer artacaktır.

Tüketici Sorunları:
Tüketicilerin sorun yaşadığı konularda içerikler girilerek bu sorunların çözümleri verilebilir. Bu sayede pozitif bir iletişim kurulduğu gibi müşterilerin bloga olan ilgisi arttırılmış olur.

Olumlu Örnekler: Ürünleri kullanmış ve olumlu sonuç almış kişilerle ilgili bireysel örnekler verilerek içerik oluşturulabilir. İyi müşteriler isimlerinin kullanılmasından mutlu olacaktır.

Röportaj Videoları: Mevcut müşterilerden biriyle veya bir kaçıyla röportaj yapılarak oluşturulacak video ile referans sağlanabilir. Kurumun ikna ediciliği desteklenmiş olur.

Geniş İçerik Yelpazesi: Farklı hizmet veya ürün gruplarına yönelik içerikler hazırlanarak okuyuculara fayda sağlanabilir.

Fikir Almak:
Fikir edinmek adına sektördeki diğer kişilerin veya firmaların bloglarını takip etmek yararlı olacaktır.

İçinizden Birileri: Kurumun bünyesindeki çalışanlardan sektörle ilgili konularda içerik oluşturmaları istenilebilir.

Yol Gösterici İçerik: Bir dizi içerik hazırlanarak neyin nasıl yapılması gerektiği anlatılabilir, bu kaynaktan yararlanan müşteriler ürün veya hizmetten yararlanmanın pratik yollarını keşfedebilirler.

Yol Gösterici Video:
Hazırlanacak yol gösterici içerikler videolar ile desteklenerek daha yararlı hale getirilebilir.

Fikir Koruması: Konu başlıkları aklınıza geldikçe “save draft” bölümüne bunları kaydederek fikrin kaybolup gitmesini önleyebilirsiniz.

İkon: Blogun başına dikkat çekici bir ikon koymak gerekir.

Deneyim Aktarımı:
Sektörel deneyimler ve yaşanan olaylarla ilgili içerikler bloga olan ilgiyi arttıracaktır.

Sunumlar:
Powerpoint prezantasyonlarını Slideshare linkleri vererek blogunuza dahil edebilirsiniz.

Ölçümler:
Blogunuzda konular hakkında oylamalar ve ölçümler yapabilirsiniz.

Başlıklar: Çarpıcı başlıklar kullanarak ilgiyi içeriğe çekmek önemlidir.

Paylaşım:
Facebook, Twitter ve Türkiye’de aktif şekilde kullanılan diğer sosyal ağ ve paylaşım sitelerine ait kolay paylaşım ikonlarının yanı sıra, kurumsal blogunuzda mutlaka RSS ve ‘eposta ile paylaş’ ikonlarına yer vermelisiniz.

Kolay Okunurluk: Okuyucunun içeriği kolay algılamasına ve okumasına yardımcı alt başlıklar ve maddeler kullanılmalı.

Görsellik:
İlginç resimler, screenshotlar ve ikonlarla içerik desteklenmeli.

Dil:
Blogda samimi bir dil kullanılmalı.

SEO: Blog içerikleri SEO yöntemi kullanılarak kolay ulaşılır hale getirilmeli.

Sosyal Medya Mecraları: İçerikler, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi diğer sosyal mecralar kanalıyla daha geniş bir kitleye duyurulmalı.

Kurumsal Site:
Kurumsal web sitenizde blogunuza ait bir banner kullanarak kolay geçiş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğlence Katmak: Son olarak yapılan işe eğlence katılmalı, farklı içerikler eklenmeli ve blog dikkat çekici hale getirilmeli.

Türkiye’de kurumsal blogların gücü henüz keşfedilmemiş durumda. Bu konuda  bankacılık, finans, bankacılık ürünleri, finans konusunda deneyimler, kampanyalar ve de çok çeşitli konuda içeriklerin paylaşıldığı  TEB‘e (Türk Ekonomi Bankası) ait Türkiye’nin ilk banka blogu www.BlogTeb.com , Turkcell’in çalışanları tarafından güncellenen ve ilgi çekici içeriği ile takibi hak eden blog.turkcell.com.tr , eBay ortaklı Gitti Gidiyor‘un kurumsal blogu  blog.gittigidiyor.com ‘u en başarılı örnekler arasında gösterebiliriz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak