Spotify, sanatçılara 500 milyon dolar telif ödüyor

Eylül ayında Türkiye’de kullanıma açılan popüler müzik dinleme platformu Spotify, sitesinden ödediği telif ücretleriyle ilgili önemli veriler paylaştı. 24 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Spotify, dinlenen şarkı başına sanatçılara 0.006$ ,başka bir deyişle 1 kuruşa yakın telif ücreti ödüyor. Bu da her 100 dinlemede 1 TL telif ödendiği anlamına geliyor. İlk başta çok az bir miktar gibi gözükse de milyonlarca kez dinlenen global hit parçalar için ödenen telif yüksek miktarlara çıkıyor.  Sanatçılara karşı uyguladığı şeffaf politikalarla tanınan Spotify, 1 milyon kez dinlenen bir parça için video paylaşım sitelerinin ödediği ücretten iki kat daha fazla telif ödediğini belirtmiş.

Kullanıcıların 6 milyonu Spotify’ı ücretli olarak , 24 milyonu ücretsiz olarak kullanıyor. Ücretli kullanıcılar genellikle 9.99 Ülke para birimi ödeyerek hizmetten daha detaylı şekilde yararlanabiliyor. Kullanıcılardan 720 milyon doların üzerinde gelir sağlayan Spotify, gelirinin 500 milyon dolarlık kısmını telif olarak sanatçılara ödediğini belirtmiş.

Açıklamadaki diğer bir çarpıcı detay ise, yasal ve ücretsiz müzik dinleme hizmeti sunan Spotify’ın gençler arasındaki korsan müzik dinleme oranını %55 oranında azaltmış olması.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak