Görme Engelliler İçin Twitter Fotoğraf Açıklamaları

Fotoğraf, Tweet’lerin vazgeçilmez ve önemli bir bölümünü oluşturuyor. Ancak, görme engellilerin maalesef bu fotoğrafları göremediği gibi bir gerçek de söz konusu. Twitter yeni getirdiği özellikle, artık fotoğrafların herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlıyor.

Artık hem iOS hem de Android kullanıcıları, attıkları Tweet’lerdeki fotoğraflara “açıklama”, bir diğer deyişle “alternatif alt metinler” ekleyebilecekler. Bu özelliği kullanabilmek için Twitter uygulamasının erişilebilirlik ayarlarından görsel açıklama oluşturma bölümünü aktif hale getirmek gerekiyor. Bu işlemden sonra uygulamada Tweet’lere gelen tüm görseller için bir “açıklama ekle” bölümü yer alacak. Açıklama metnini bu bölüme tıklayarak 420 karaktere kadar girebileceksiniz. Bu açıklamalar, telefonunda ekran okuyucusu ya da Braille teknolojisi kullanan kullanıcılar için erişilebilir olacak.

Yeni özellik, görme engellilere yardımcı olacağı gibi arama motorlarında da görsellerin kategorilendirilmesi ve üst sıralarda çıkması için önemli bir fırsat sunacak. Twitter’ın kendi arama motorundan ya da API partnerlerinden gelen aramalarda avantaj sağlayacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak