Twitter’da “Yumurta Hesaplara” Veda

Yaklaşık yedi yıldır, Twitter’da yeni hesap açan ve profil fotoğrafı yüklemeyen herkesin profil fotoğrafında yumurta yer alıyordu. Bu, Twitter kuşunun bir anlamda var oluşunu simgeleyen eğlenceli bir yaklaşımdı. Ancak, Twitter yeni uygulamasıyla artık buna son veriyor ve gri zemin üzerinde bir silüet görselini kullanmayı tercih ediyor.

Bu değişiklik, Twitter’da geçen sene başlayan yenilenmenin bir devamı olarak görülüyor. Twitter, resmi açıklamasında “yumurta” profilini eğlenceli buldukları için kullanmaya devam eden kullanıcılara bu bölümün kendilerini tanıtmaları için bir alan olduğunu hatırlatıyor. Açıklamada ayrıca, başka kullanıcıları rahatsız etmek ya da onlara saldırmak için açılan hesapların çoğunlukla yumurta görüntüsüyle kalmasından dolayı negatif bir eşleşme oluştuğu ve bunu yıkmak için harekete geçtikleri belirtiliyor.

Jenerik, evrensel, ciddi, geçici, kapsayıcı ve kimse tarafından sahiplenilmemiş bir ikon arayan Twitter yetkilileri, özellikle maskulen görüntüden kaçınmış. Tüm bu özelliklerle birlikte yeni profil fotoğrafı gri ve cinsiyeti tam olarak belli olmayan insan silüeti olarak beliriyor ve yumurtanın yerini almış bulunuyor. Değişikliğin ardından profil fotoğraflarını eski yumurta görselleriyle değiştirmeyi isteyenler çıkar belki de, kim bilir?

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak