Twitter’ın Geleceği

Twitter‘ın gelecekte kendini nasıl geliştireceği uzun süredir yatırımcıları arasında tartışma konusuydu. Kasım ayının son haftasında gerçekleştirdiği Analist Günü etkinliğinde Twitter, 2015 Ocak ayıyla birlikte başlayan dönem için planlarını kamuoyuyla paylaştı. İşte, yakın tarihte gerçekleşmesi beklenen yenilikler:

Timeline Highlights
Uygulamaya girmediğiniz süre içinde kaçırdığınız önemli tweet’ler özel bir algoritmayla hesaplanıp karşınıza çıkacak. Bu sayede sizin için önemli içerikleri Twitter’dan uzak kalsanız bile takip edebileceksiniz.

Instant Timeline
Yeni kullanıcılar Twitter’a ilk girdiklerinde önerilen kullanıcıları takip ederek kendi feed‘lerinin nasıl bir hal alacağına karar veriyorlar. Henüz ne yapacaklarını, kimi takip edeceklerini bilmiyorken ve hiç kimseyi takip etmezlerken otomatik olarak oluşturulan Instant Timeline kanalından akan içerikleri görebilecekler. Twitter’ın nasıl bir şey olduğunu sisteme girer girmez deneyimleyebilecekler.

Flaş Gelişmeler
Twitter, real time content konusunda oldukça iddialı bir kanal. Gerek markaların buna yönelik yaptıkları reklam kampanyaları, gerek kullanıcıların dizi, film, TV programı izlerken oluşturduğu real time içerikler bunun en önemli örnekleri. Twitter da bu konuda kendini daha da geliştirerek dünyadaki önemli gelişmeler ve flaş haberlerin kullanıcılara etkili bir şekilde duyurulması üzerinde çalışıyor. Gündemde önemli olaylar olduğunda ve haberler sıcağı sıcağına hızlıca tüketildiğinde bu ihtiyacı en iyi karşılayacak platformlardan biri Twitter olmaya devam edecek.

Video
Kısa video çekme ve paylaşma uygulaması Vine‘dan ilham almakla kalmayan Twitter, 2012 yılının Ekim ayında firmayı satın almıştı. Bu alımla birlikte iki firma arasında oluşan know how akışının somut getirileri de olacak. Örneğin, Twitter’ın geleceğinde artık uygulama içindeyken video çekimi ve video edit’leme seçenekleri bulunuyor.

Gelişmiş Mesajlaşma
Hemen hemen her sosyal medya uygulamasının vazgeçilmez özelliklerinden olan mesajlaşma, Facebook tarafında yeni bir aplikasyona dönüşecek kadar önem kazanmışken, Twitter tarafındaysa biraz atıl kalmış durumda. Bu duruma son vermeye iyice kararlı olan Twitter, direkt mesajlaşmayı artık daha da fonksiyonelleştirecek ve tweet’leri arkadaş gruplarınızla mesaj yoluyla paylaşma gibi yeni özellikler getirecek. Bu yoldaki ilk adımını da kaldırdığı URL linkleri paylaşma özelliğini bu ay geri getirerek attı.

Son açıklamalarla birlikte Twitter’ın geleceğiyle ilgili endişe yaşayan yatırımcılarının yüreğine su serpildiğini düşünüyoruz. Borsadaki Twitter hisselerinde açıklamanın ardından gelen %7’lik yükseliş de bu yöndeki fikirlerimizi güçlendiriyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak