Viral Pazarlama ve Hollywood

Viral Pazarlama ve Hollywood

Temmuz 2003’te Ölü Adamın Sandığı‘nın vizyona girmesiyle başlayan Karayip Korsanları efsanesi, Mayıs 2011’de sinemaseverlerle buluşacak. Efsane “On Stranger Tides” ile devam edecek! Serinin son bölümü olan “Dünya’nın Sonu” 2007 yılında gösterilmişti. Tam dört yıl sonra Johnny Depp’in hayat verdiği unutulmaz karakter Kaptan Jack Sparrow denizlere geri dönüyor!

Disney, seriye olan ilgiyi canlı tutmak için 22 Temmuz’da bir özel bir teaser yayınladı.  Paylaşılan Teaser, klasik tarzdan çok farklı görünüyor. Sinema filmlerinin fragmanlarında genellikle filmin can alıcı sahneleri yer alır, film müziği ve görsellik ön plana çıkartılarak merak uyandırılır. Yapılan teaserlar genellikle sinema izleyicisine yöneliktir. Jack Sparrow’un izleyici ile diyalog kurduğu görüntüler işin renginin tamamen değiştiğini gösteriyor. Paylaşılan görüntü bir teaser’dan farklı olarak sosyal medya kullanıcısını hedef alan viral video formatında.

1 dakika 49 saniye süren teaser’da Jack Sparrow’u elinde bir şişe rom ile sahilde bir masada otururken görüyoruz. Yarı sarhoş haldeki sevimli korsan doğrudan kameraya bakıyor ve izleyici ile etkileşim kuruyor.  Gösterilen bölüm filmden bir parça değil. Ustaca yazılmış dijital pazarlamaya yönelik konuşma metini. Johnny Depp’in eşsiz oyunculuğu ile bu metin birleşince ortaya çılgınlar gibi paylaşılacak ve beğeni alacak bir viral çıkıyor. Kısacık virali bir kere izlediğinizde önce Jack’i ne kadar özlediğinizi anlıyor, sonra yeni filmde Penelope Cruz’un da olacağını bizzat Kaptan’dan öğreniyorsunuz. En sonunda Jack’in yaptığı “Bloody map-bloody mary” espirisi ise işin viral mantığına hizmet ediyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda bir paylaşım yaratabilmeniz için kısa ve akılda kalıcı bir mottonuz, bir espiriniz olmalı ki insanlar videoyu paylaşmanın yanı sıra ileti, statü mesajı vs. olarak da bu espiriyi paylaşabilsin. Dijital pazarlama stratejisi olarak virali, klasik anlamda bir fragmana tercih etmek farklı bir duruş olmuş. Sosyal medyanın film endüstrisince ne kadar önemsendiğini açıkça gösteriyor. Filmin gösterime girmesine henüz bir yıllık süreç olmasına rağmen viral videonun yaratacağı etki sayesinde filme olan ilgi giderek canlanacağa benziyor.

[flashvideo file=/video/pirates-of-the-carabean-on-stranger-tides-teaser-400.flv /]

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak