Yenilenen Facebook Insights

Facebook Insights artık yeni bir görünüme sahip. Görsel olarak daha hoş ve anlaşılabilir grafiklerle birlikte, kullanıcılara sunulmuş pek çok farklılık ve kolaylık var. Yenilenen Facebook Insights’ta artık daha çok veriyi bir arada görmek, önceki dönemlerle karşılaştırma yapmak mümkün.

Daha önceki gibi yeni versiyonda da veriler yine 4 başlıkta toplanmış, her başlık altında detaylandırılmış, grafiklerin sayıları artırılmış. Genel Bakış olarak bizi öncelikle, yukarıda görebileceğiniz sayfamızın 7 günlük verilerinden oluşan tablolar karşılıyor.

Yeniliklerin ilki küçük bir özellik… İncelemek istediğimiz tarih aralığını çubukları oynatarak kolayca değiştirme ve bu sırada da grafikler üzerindeki etkilerini görme imkanı bir nevi kolaylık olarak karşımıza çıkıyor.

Bütün grafiklere ortak bir yenilik getirilmiş ki o da “Referans Noktası” özelliği. Seçtiğimiz her bir özellik için bir önceki aya göre gerçekleşen değişimi görmek mümkün.

Paylaşımların aldığı beğeni, paylaşım ve yorumlar grafik altında görülüyor. Grafikte dikkati çeken ya da incelemek istediğimiz tarihin üzerine gelerek o günkü paylaşımların detaylarına kolayca erişme şansımız da var.

Yeni görünümle gelen bir diğer değişiklik de; paylaşımlar için negatif veriler olan gizleme, spam olarak şikayet etme ve beğeniden vazgeçenlerin grafik altında sunulması. Daha önceleri Excel dosyası olarak elde edebildiğimiz bu veriler artık bir grafik üzerinde üstelik daha önceki dönemlerle kıyaslamalı olarak görüntülenebilmekte.

Yine daha önceleri farklı şekillerde ulaşabildiğimiz fakat grafik üzerinde detaylı olarak göremediğimiz  “Net Beğenme Sayısı: Ne Değişti”,  “Sayfa ve Sekme Ziyaretleri”, “Diğer Sayfa Hareketleri” ve  “Harici Yönlendiriciler” başlıklarını grafik üzerinde görme ve kıyaslama imkanı yeni görünüm ile getirilmiş.

Önemli ve faydalı olacak değişikliklerden biri, paylaşımların incelemesinde olmuş. Paylaşımlar hakkında hayranların hareket detaylarına ulaşmak çok kolay. Gönderinin kaç kişiye eriştiği, kaç kişi tarafından beğenildiği, paylaşıldığı ve yorum yapıldığı gibi daha önceden ulaşılabilen bilgiler dışında kaç kişinin gönderi linkine tıkladığı, paylaşılan fotoğrafı görüntülediği gibi olumlu verilerin yanı sıra kaç kişinin gönderiyi gizlediği, spam olarak şikayet ettiği, sayfayı beğenmekten vazgeçtiği de görülebiliyor.

Önemli ve oldukça faydalı olacak değişikliklerden bir diğeri de hayranların ne zaman çevrimiçi oldukları ve sayfa için en iyi gönderi türlerinin tabloya dökülmüş olması. Bu verilerle birlikte, hangi gün, hangi saat aralığında paylaşım yapıldığında daha çok kişiye ulaşılacağını gözlemlemek mümkün. Paylaşım zamanının yanı sıra, paylaşım türüne de Facebook Insights’ın yeni grafiklerine bakarak karar verebileceğiz.

Değişikliklerden sonuncusu da Kişiler başlığında karşımıza çıkıyor. Kişiler 3 başlık altında; Hayranlar, Erişilen Kişiler, Etkileşimde Bulunulan Kişiler olarak ayrı ayrı demografik özellikler ve coğrafya tablolarıyla sayfa kullanıcılarına sunulmuş. Ayrıca bu kişilerden hayranların demografik dağılımını tabloda hem sayfa için hem de Facebook’un genel ortalaması olarak görebiliyorsunuz. Böylece, Facebook’un genel dağılımına kıyasla sayfanızın durumunu tabloda görerek değerlendirme imkanı bulabileceksiniz.

Facebook Insights yenilikleri ile; sayfaların başarısının nereden geldiğini gözlemek, bu başarıyı devam ettirmek ya da sayfadaki zayıf noktaların kaynaklarının ne olduğunu inceleyip olumluya çevirmek için sayfa yöneticilerinin elleri artık çok daha güçlü.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak