YouTube’da Sesli Reklam Dönemi Başlayacak!

Pandemi döneminde kalabalık grupların toplandığı müzik etkinlikleri iptal edildi, mekanlar faaliyetlerini geçici olarak durdurdu ya da kısıtlamak zorunda kaldı. Bu durum da müzikseverleri dijital yayıncılık yapan platformlara yönlendirdi. Bu platformlardan en önemlisi ise YouTube oldu. Pandemi döneminde platforma olan ilginin yükseldiğini belirten Youtube verileri, Haziran 2020 itibarıyla her ay oturum açmış 2 milyar izleyicinin bir müzik videosu izlediğini ve oturum açmış izleyicilerin %50’sinden fazlasının günde 10 dakikadan fazla müzik içeriği tükettiğini gösteriyor.

Bu ilgiyi kullanıcılarına yepyeni bir reklam modeline dönüştürmek isteyen YouTube, çareyi platforma Spotify’ı andıran reklamlar getirmekte buldu. ABD merkezli teknoloji şirketi, reklamverenlerin müzikseverlere daha etkili ulaşabilmelerini sağlamak için platformda sesli reklamlar döneminin başlayacağını duyurdu.

Henüz beta aşamasında olan 15 saniyelik sesli reklamlar, bazı YouTube kullanıcıları arasında test edilmeye başlandı. Sesli reklamlar özelliği ile YouTube kullanıcıları artık yalnızca görüntülü değil, sesli reklamlarla da karşılaşacak. Söz konusu reklamlar hem podcast hem de video yayınlarında yer alacak ve video yayınlarda sesli reklamlara durağan görsel ya da basit animasyonlar eşlik edecek.

Reklamverenler YouTube’un bu yeni sesli reklam özelliğini kullanmak isterse, reklamlarında sesin başrolde olmasına dikkat edecek. YouTube, reklamın ne hakkında olduğunu net bir şekilde anladığınızdan emin olmak için reklamları dinlerken gözlerinizi kapatmanızı tavsiye ediyor. Sesli reklamlarda kullandıkları mesajın açık ve spesifik olması gerektiğini, markaların ise tüketicilerine ulaştırmak istedikleri mesajlarını samimi ve özgün bir ses kullanarak iletmelerini söylüyor. YouTube sesli reklamlar konusunda hangi reklam öğesini kullanacağından emin olmayan markalar için ücretsiz test olanağı da sunacak.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak