2018’de Türkiye’nin En Popüler Şarkılarını Merak Ediyor musunuz?

En popüler müzik uygulamalarının başında gelen Spotify gelenek olduğu üzere yılın müzik özetini çıkardı. 2018 yılında Türkiye’de en çok dinlenen sanatçıları ve şarkıları listeleyen uygulama, müzik türleri ve gruplara da yer veriyor. Kullanıcılarına kişisel yıllık müzik özetini de sunan Spotify’ın bu uygulamasına ise Spotify Wrapped konulu yazımızdan ulaşmanız mümkün.

Derlediği verileri sadece en çok dinlenen şarkılarla sınırlandırmayan Spotify, 2018’de Türkiye’de en çok hangi şarkıların çalma listelerine eklendiği, hangi şarkıların paylaşıldığı, yaş grupları ve aylara göre hangi sanatçıların öne çıktığı, kimlerin bu yıl en çok yeni takipçi elde ettiği gibi verileri de müzikseverlerle paylaşıyor.

Gelelim 2018 yılında Türkiye’nin en sevilen parçalarına. Bu senenin gündemden düşmeyen ismi EzhelGeceler isimli şarkısıyla Spotify’da en çok dinlenen sanatçı oldu. Çalma listelerine de en çok eklenen şarkı, Türkiye’de rap müziğin yükselişini kanıtlar nitelikte. Yine bu yükselişe bağlı olarak Gazapizm’in Heyecanı Yok, Ezhel’in İmkansızım ve No.1’in Melek Mosso ile düet yaptığı şarkısı Hiç Işık Yok; çalma listelerine en çok eklenen şarkılar olarak Geceler’i takip etti. Listedeki tek pop parça ise Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman iş birliğinden doğan Yalnız Çiçek.

2018 yılında Türkiye’de en fazla paylaşılan şarkılar listesinde ilk üç sırayı ise son dönemlerin popüler müzik gruplarından Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Boş Gemiler, Dinle Beni Bi’ ve Bodrum parçaları almış durumda.

Türkiye’de 2018 yılı itibari ile en çok takipçisi olan sanatçılar arasında bir numarada pop müziğin efsane ismi Sezen Aksu’yu görürken, Aksu’yu Tarkan, Sıla, Ahmet Kaya ve Rihanna takip ediyor. Bu yıl en çok takipçi kazanan sanatçılar, takipçisi en çok olan sanatçılarla benzerlik gösterirken, tüm yıla damga vuran ve Spotify listelerini altüst eden Ezhel akışı bozarak listeye 3. sıradan yerleşiyor.

Bakalım, 2019 yılına hangi şarkılar ve sanatçılar damga vuracak? Şimdiden meraklanmaya başladık bile…

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak