Bir Devir Sona mı Eriyor? Instagram Beğeni Sayılarını Gizlemeyi Test Etmeye Başladı

Sosyal medyanın en popüler uygulaması Instagram, tarihe geçecek bir kararla sosyal medyadaki dengeleri değiştirmek üzere. Uğruna ölümlerin yaşandığı beğeni sayıları konusunda radikal kararlar alan Instagram, kendi değişi ile “kullanıcıların üzerindeki baskıyı azaltmak için” beğeni sayılarını gizleyen özelliğini kimi ülkelerde test etmeye başladı.

Mayıs ayında Kanada’da denenmeye başlanan bu özellik bu ay içerisinde Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya gibi ülkelerde de test edilmeye başlandı. Özellikle ergenlik çağındaki gençler arasında hızla yayılan “öz güvensizlik” ve “yetersizlik” gibi duyguları azaltmak ve üzerinde hissettikleri toplumsal baskıyı hafifletmek için bu kararı aldığını belirten Instagram, kullanıcıların anlatılan hikayeye odaklanmasını istiyor.

Instagram’ı kullanan kişilerin beğeni uğruna yaşama hissinden ziyade, bu platformu bir iletişim aracı olarak görmelerini isteyen yetkililer, kişiler üzerindeki yargılanma stresini de ortadan kaldırmak istiyor. Resim paylaşan kullanıcı “Diğerleri” altında beğenilerini görebilecekken, diğer kullanıcılar ise resmi kaç kişinin beğendiğini göremeyecek.

Bu uygulamayla sosyal medyada yeni bir dönemin kapılarını aralayabilecek Instagram’a tepkiler de doğal olarak gecikmedi. Konu hakkında ikiye bölünen kullanıcıların bir kısmı uygulamanın test ettiği özelliği desteklerken, bir kısmı da tepki gösterdi. Twitter’da #InstagramDELETE hashtag’inde birleşen kullanıcılar Instagram’a olan tepkilerini burada dile getirdi.

Hayatımızın büyük parçası olan sosyal medyanın popüler uygulamasının böyle bir karar alması herkesi şaşırttı. Özellikle işin pazarlama boyutundaki yansımalarını hep birlikte izleyip göreceğiz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak