Facebook, Silah Reklamlarıyla İlgili Politikalarını Sıkılaştırıyor

Sosyal medyanın gözde olduğu kadar son dönemde sansasyonlarıyla da gündemde olan platformu Facebook, çeşitli silah ve silah aksesuarları reklamlarını 18 yaşın altındaki kullanıcılara göstermeme konusunda karar aldı. Tabii ki bu tür reklamları sınırlamak, silahlanmayı tam olarak ortadan kaldırmayacak ama bu karar da sosyal medyada atılmış önemli bir adım.

21 Haziran’da uygulamaya geçen değişiklikle, reklamverenlerin platformda bir reklam yayınlarken hedef kitlelerini yaş konusunda kısıtlamaları gerekecek.

Facebook, 2014 yılından bu yana platformda ateşli silah ve mühimmat satışını yasakladı, ancak bu yılın başlarında Santa Fe ve Parkland‘daki okul katliamlarını takiben büyük şirketlerin silah reklamları konusunda kısıtlamalar yapması yönünde toplumsal ve yönetimsel baskılar oldu. Bu kararla Facebook, mart ayında video platformunda silah videolarını yasaklayan YouTube’un izinden gitti.

Elbette ki, toplumsal silahlanmada ve silah reklamlarındaki kısıtlamalarda sadece yönetimler kalıcı çözümler getirebilir ama özellikle gençlerin saatlerini harcadıkları sosyal platformlarda da bu tarz önlemlerin alınması oldukça yararlı bizce.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak