Facebook Trending Güncelleniyor!

2014 yılında ilk defa duyurulan Facebook Trending, birçok kullanıcı tarafından kullanışlı olmadığı gerekçesi ile eleştirilmişti. 2016 yılında hala aktif olarak kullanılmadığını göz önünde bulundurursak eleştirilerin çok da yersiz olmadığını söyleyebiliriz.

Facebook, paydaşlarının verdiği geri bildirimleri göz önünde bulundurarak Trending yapısında güncelleme yapacağını duyurdu. Bu güncellemenin özünde, Trending olabilecek konuların daha algoritmik bir süreçten geçerek belirlenmesi yatıyor.

Değişikliklerin etkisi:

  • Önceki versiyonda Trending’e giren olayların açıklaması yazarken, artık bu konunun ne kadar konuşulduğu belirtilecek. Örnek vermek gerekirse, NASA ile ilgili Trending’e giren bir konu eskiden açıklaması ile birlikte sunuluyordu. Artık bu konu ile ilgili ne kadar içerik girişi yapıldığı bilgisi verilecek.
  • Detaylar için ise Trending’de olan konuya tıklayarak ya da üztünde gezinerek daha detaylı bilgi alabileceksiniz. Tıkladığınızda, konu ile ilgili öne çıkan içerikleri görebileceksiniz.

  • Her ne kadar konuşulmanın etkisi öncelikli olacaksa da Trendings listesi, Facebook hareketleriniz yani beğendiğiniz veya etkileşime geçtiğiniz sayfa/içerikler göz önünde bulundurularak belirlenecek.
  • Trending’e girecek konuların daha sağlıklı olması ve kaliteli içerik sağlayabilmesi için ayrıca geliştirmeler de yapılmış. Örneğin; #Lunch hashtag’inin her gün öğle yemeği saatinde Trending’e girmesinin önüne geçilecek. Yeni algoritma, bunun yerine global öneme sahip gerçek zamanlı bir olayı kapsayan konuların Trending’de olmasını sağlayacak.
Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak