Facebook ve Instagram’da Zamanınızı Yönetin

Dünya sosyal medyayı çok sevdi, bu kesin! Ama sosyal medyayla kurduğumuz ilişkimiz ne kadar sağlıklı bunu hala tartışmaktayız. Bu anlamda endişe verici verilerle sık sık karşılaşıyoruz. Örneğin, sosyal medyada geçirdiğimiz zaman, günde neredeyse 3 saati buluyor. Kimilerimiz için ise bu süre çok çok daha fazlası.

Yetişkinler için basit bir zaman yönetimi sıkıntısı gibi duran bu durum, tabii ki esasında çok daha karmaşık. Ama özellikle çocuklarının bağımlılık sınırındaki sosyal medya tüketimiyle baş etmeye çalışan ebeveynler için ise oldukça endişe verici.

Sosyal medya platformlarında geçirilen sürenin fazlalığı Facebook‘un da ilgisini çekiyor. Bu konuda bir süredir çalışan ve kendi mecrasında geçirilen süreyi ölçme yoluna gittiği konuşulan Facebook, bekleneni yaptı ve yeni sosyal medya zaman yönetimi araçlarını tanıttı. Beklenmeyen ise zaman yönetimini Instagram‘a da getirmiş olmasıydı.

Neyse, asıl konuya gelelim ve bu araçları nasıl kullanabileceğinizi anlatalım. Sosyal medya alışkanlıklarınızı ortaya çıkaracak gerçeklerle yüzleşmeye hazır mısınız?

Facebook ve Instagram’da Bildirimlerle Zaman Yönetimi

Artık her iki platformda da zamanınızı kontrol altına almanız kolaylaşıyor. Ayarlarınıza girdiğinizde Facebook‘ta “Your Time on Facebook” ve Instagram‘da ise “Your Activity” altında bulabileceğiniz araçlar, uygulamalarda günde ortalama ne kadar zaman geçirdiğinizi gösterecek.

Kendinizin belirleyeceği zaman sınırlaması ile ise uygulamada geçirdiğiniz süre bu limite ulaştığında bildirim alabileceksiniz. Bu bildirimleri dilediğinizde tamamen ya da geçici süreli kapatabileceksiniz.

Zaman bildirimlerinin açık olması ve sizi uyarması, Facebook ve Instagram uygulamalarına süreyi aştığınızda girmeyeceğiniz anlamına gelmiyor elbette. Bildirimler bir uyarı görevi görüyor sadece. Siz, isterseniz uygulamada kalmaya devam edebiliyorsunuz.

Özetle, bu araçlarla sosyal medyada zaman yönetimi yine adını duymaya çok alışkın olduğumuz bir etmene bağlı; kişisel kontrol mekanizmanıza.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak