Facebook Yeni Video Deneyimleri Sunuyor

Video içerikleri daha fazla popülerleştikçe kanalların video savaşları da kızışıyor. Facebook da bu savaşın en güçlü taraflarından olarak kullanıcılarına birkaç ay içinde aktifleşecek yeni video özelliklerini duyurdu.

Ağustos’ta Mentions aracılığıyla duyurulan canlı yayın özelliğine ve Eylül’de duyurulan 360 derece videolara ilave olarak kullanıcıların farklı şekillerde ve daha kolay video izleme talebini göz önünde bulundurduğu yeni özellikler geliyor.

Gelmesi planlanan yeni özellikler şu şekilde;

  • Facebook bir süredir iOS’ta denediği ve iyi sonuç aldığı önerilen video özelliğini web’e ve Android’e de getirmeye hazırlanıyor. Bu özellikle birlikte bir videonun ardından diğer önerilen videolar arasında geçiş sağlanacak. Ayrıca bu özellik için reklam modelinin geleceğinin de sinyallerini veriliyor.
  • Kullanıcıların bazı zamanlarda akışlarında gördükleri fakat izleme imkanı bulmadıkları videoları kaydederek sonra izleme özelliğini taşıyan “Saved” butonu geliyor.
  • Kullanıcıların bir yandan video izlerken diğer yandan da telefonlarında başka uğraşlara devam edebilmeleri için Youtube uygulamasında olduğu gibi yalnızca videonun bulunduğu kareyi ekranın farklı noktalarına kaydırarak orada oynatmaya devam etme özelliği ekleniyor.
  • Gelen yeniliklerden biri de “Videolar” ikonu. Henüz sınırlı sayıda kullanıcıya açılan bu özellikle birlikte sadece tek bir yerden ilgi çekici videoları keşfetmek mümkün oluyor. Daha önce kaydedilen, arkadaşların ya da takip edilen markaların paylaştığı videoların tümüne bu bölümden ulaşma imkanı doğacak.
  • Yayıncılar için ise videolarını daha rahat yönetebilecekleri ve kontrol edecekleri yeni bir panel geliyor.

Facebook, geliştirdiği bu yeniliklerle birlikte kendi kitlesini de kullanarak ve onlara istedikleri videolara kolaylıkla ulaşma imkanı sunarak Youtube’un tahtını sallamaya devam edeceğe benziyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak