Facebook’a “Küçücük” Bir Ceza!

Sosyal medya devi Facebook adına hiç yakışmayan, ama veri ihlalleri konusunda ise örnek niteliğinde olan bir ceza aldı. Bu ceza nedeniyle Facebook’un kasasından 1 milyon 650 bin TL çıkacak.

Facebook’un bu cezayı almasına neden olan olay, fotoğraf API adlı veri ihlali. Facebook’ta 13-25 Eylül 2018 tarihleri arasında büyük bir hata gerçekleşti, bu hata sonucu kullanıcıların profillerindeki, hikayelerindeki ve Marketplace’teki fotoğrafları uygulama geliştiricilerin önüne serilmiş oldu. Hatta kullanıcıların Facebook’a yükleyip de paylaşmadığı fotoğraflar bile uygulama geliştiricilerinin erişimine açılmıştı. Kısacası Facebook, affedilmesi zor bir hata yapmıştı.

25 Eylül’de bu hatayı fark eden Facebook, durumu 22 Kasım’da Veri Koruma Komisyonu Ofisi‘ne bildirdi. Bildirmek için neden yaklaşık 2 ay beklediği ise akıllarda soru işaretine neden oldu. Hemen gerekli incelemeleri başlatan, Türkiye’de kişisel verilerle ilgili yetkili kurum olan Kişisel Verilerin Korunması Kurumu‘na bağlı Kişisel Verilerin Korunması Kurulu, hatanın bilançosunu açıkladığında durumun ne kadar korkutucu olduğunu anladı. Çünkü 6,8 milyon kullanıcıyı ve 1.500 uygulamayı etkileyen bu hatadan Türkiye de kendi payına düşeni almış görünüyor. Türkiye’de 300 bin kullanıcının veri ihlalinden etkilendiği söyleniyor.

Kişisel Verilerin Korunması Kurulu, bu hata karşısında toplam cezanın 1 milyon 650 bin TL olacağı iki farklı ceza uygulamak istiyor. Birinci ceza Facebook’un gerekli tedbirleri almamasından, ikinci ceza ise kurumları geç bilgilendirmesinden ötürü olacak. Kararı, KVKK sayfasından okuyabilirsiniz. Ceza miktarı Türkiye için büyük bir meblağ olsa da değeri milyarlarca dolarla ölçülen Facebook için çerez parası niteliğinde…

Umarız, bu ceza Facebook için caydırıcı olur ve veri güvenliği konusunda daha hassas bir tutum sergilemeye başlar.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak