Facebook’tan Bakış Açımızı Sorgulayan Yeni Uygulama: Viewpoints

Basit anket sorularını yanıtlayarak kolay para kazanmak ister misiniz? Hayır, sizi kandırmıyoruz ve bu bir dolandırıcılık girişimi değil. ?? Yeni duyurusuyla ABD’de Viewpoints uygulamasını yayına alan Facebook, bu konuda oldukça ciddi.

Facebook Viewpoints, aslında bir pazar araştırma uygulaması. Bu uygulamayı indirip kullananlar anketler yanıtlıyor, görevlere ve araştırmalara katılıyor. Bu katılım sayesinde Facebook Viewpoints de bağlı olduğu teknoloji şirketinin Facebook, Instagram, WhatsApp, Portal ve Oculus gibi ürünlerine dair içgörüler topluyor. Katılımcılara ise küçük para ödülleri veriliyor.

Peki bu uygulama nasıl kullanılıyor?

Öncelikle uygulamayı indirip Facebook Viewpoints hesabınızı oluşturduktan sonra bazı programlara katılmak için davetler almaya başlıyorsunuz. Her yeni programa katıldığınızda, sizin hakkınızda hangi bilgilerin toplanacağını ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağını öğrenebiliyorsunuz. Ödeme alabilmek için ise bu programları tamamlayıp puan toplamanız gerekiyor. Belirlenmiş puan sınırına ulaştığınızda ödeme almaya hak kazanıyorsunuz ve meblağ doğrudan PayPal hesabınıza iletiliyor. PayPal’in Türkiye’de kulanılamadığı düşünüldüğünde (alternatif bir ödeme metoduna geçilmedikçe) Facebook Viewpoints‘in daha uzun bir süre Türkiye’ye gelecek gibi durmadığını söyleyebiliriz.

İlk program belli oldu: Sağlık

Sosyal medya kullanımının insan sağlığına etkisini araştırmak isteyen Facebook, ilk pazar araştırması programı olarak sağlık konusunu belirledi. “Well-Being Survey” adlı araştırmaya katılanlar sosyal medyanın zararlarının azaltılmasına yönelik araştırmaya dolaylı şekilde destek sağlamış olacak.

Bakalım Viewpoints uygulaması ile böyle bir özellik küresel ölçekte de uygulanabilecek mi?

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak