Facebook’tan Duygulara Tercüman Emoji’ler

Facebook, ifade özgürlüğü kapsamında 6 yeni emoji’yle kullanıcıların kendilerini daha rahat anlatabilmesinin yolunu açıyor.

Geçtiğimiz ay sizlere “Dislike” butonunun müjdesini vererek, Facebook üzerindeki paylaşımlarda beğenmeme hakkınızı da kullanabileceğinizi haber vermiştik. Facebook yetkilileri, yeni değerlendirmeleri sonrası “Dislike” butonunu uygulamaya koymaktan vazgeçti. Kim bilir belki artan beğenmeme sayısı ile kullanıcıların moralini bozmamak belki de Facebook’un bir karalama mekanı olmasının önüne geçmek gayesi ile alındı bu karar.

Peki, emoji özgürlüğü, Facebook kullanıcılarının hangi duygularına tercüman olacak?

Kullanıcılar, paylaşımlar hakkındaki fikirlerini beğenme, sevgi, kahkaha, sevinç ünlemi, şaşkınlık, üzüntü ve kızgınlık emoji’leri ile ifade edebilecekler. Böylece kullanıcılar, iki zıt kutup olan “Like” ve “Dislike” arasında kalmak zorunda kalmayacak ve tüm duygularının karşılığını bulabilecekleri bu emoji’lerden birini kullanabilecekler. İlk olarak İspanya ve İrlanda kullanıcılarının hizmetine sunulacak yeniliğin kısa zaman sonra bütün ülkelerde olması bekleniyor.

Emoji’ler, Markalara Yol Gösterecek

Eklenen bu 6 yeni emoji‘nin markalara yansıması ise daha reel raporlama ve analizler elde edilmesini sağlayabilir. Paylaşımlarının gerçek beğeni düzeyini çoklu emoji seçenekleri üzerinden ölçebilecek olan markalar, emoji zenginliğinin sonuçlarından yararlanıp daha özgün ve beğeni sağlayan içeriklerin üretimine yönlenebilir.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak