Facebook’tan Sağlıkla İlgili İçeriklere Müdahale

En çok kullandığımız sosyal platformlardan Facebook’ta insanlar her gün farklı konuları konuşmak, tartışmak ve bilgi almak için bir araya geliyor. Bu durum çoğu zaman faydalı olabileceği gibi, özellikle sağlık konusundaki yanlış veya değiştirilmiş bilgiler de kullanıcılarda mağduriyet yaratabiliyor.

İşte tam da bu durumun önüne geçmek için harekete geçen Facebook; özellikle sağlık, beslenme ve yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik içeriklere müdahale edecek. Şirket sağlık konusundaki sansasyonel ve yanıltıcı içerikleri en aza indirerek haber akışındaki kaliteyi artırmayı düşünüyor.

Facebook’un aldığı bu karar sadece haber içeriklerini değil, sağlıkla ilgili abartılı iddialarda bulunarak ürün veya hizmet satmaya çalışan reklamları da kapsayacak. Şirket bu içerikleri daha önce tıklamaya yönlendiren (clickbait) reklamları ve içerikleri tespit etmede kullandığı yöntemle yapacak. Bu yöntem, clickbait metinlerde en çok kullanılan kelimeleri belirleyip sonra onların en çok geçtiği paylaşımları tespit ediyordu.

Yeni düzenlemeyle ana sayfada ve akışta herhangi bir değişiklik olmayacağını bildiren popüler uygulama; abartılı, gerçeklikten uzak ve yanlış yönlendiren içerikleri en aza indirerek toplum sağlığını korumayı amaçladıklarının altını çiziyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak