Facebook’un Yeni Sayfa Görünümü

Facebook, kurulduğu günden bu yana yaptığı görünüm değişikliklerine bir yenisini daha ekledi. Masaüstünde uygulamaya geçen sayfa görünüm değişikliği ile bir süredir bazı kullanıcılarda test edilen görünüm, şimdi daha geniş kitleye sunuldu. Yeni tasarımda daha büyük bir kapak görseli alanı, daha fazla öne çıkan çağrı butonları ve sol tarafa sıralanmış başlıklar dikkat çekiyor.

Yeni tasarımda iletiler için orta bölümde yer alan, daha dar bir bölüm kalmış durumda ancak bununla birlikte sayfa ve marka hakkında daha kolay erişilebilir başlıklar ve bölümler dikkat çekiyor. Sayfanın beğeni sayısı, hakkında bölümü gibi bölümleri de sol tarafa taşınmış. Bir zamanlar etkili bir şekilde kullanılabilen, kampanyaların vazgeçilmezi olan ancak bir önceki tasarımla atıl kalan sekmeler de bu görünümle birlikte tekrar Facebook’un önem verdiği alanlar olarak öne çıkıyor.

Yenilenen kapak görseli bölümü artık profil fotoğrafından tamamen bağımsız hale gelmiş durumda, tabii bu da bu alanda daha rahat tasarım yapma ve geniş bir alanı kesintisiz kullanabilme imkanı sunuyor. Yine sayfa yöneticileri için faydalı olacak istatistiki bilgilerin özeti de sayfanın sağ tarafında yerini almış.

Bir bütün olarak daha derli toplu bir görüntü çizen bu yeni tasarım, markalar için bir anlamda web sitesi özelliklerini basit bir görünüm altında toplayacağa benziyor. Bir ürün ya da marka hakkında Google aramalarının yanında Facebook’ta da arama yapıldığı düşünülürse, bu yeni tasarımla birlikte kullanıcıların Facebook sayfalarını kullanımlarında artış beklenmesi çok da mesnetsiz bir beklenti olmaz. İlerleyen süreçte gelen tepkileri hep birlikte göreceğiz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak