Gizlemek Görecelidir… En Azından Facebook’ta!

Facebook, kullanıcılarına news feed‘de (haber kaynağı) çıkan haberleri gizleme yetkisi verdiğinden beri haber akışı daha kişiselleştirilmiş bir  deneyime kavuşmuştu.

Artık istediğimiz haber yayıncısını gönderilerini takip etmeyi bırakmadan sadece görmeyebiliyor, yani gizleyebiliyorduk. Bu içerik gizleme eylemi aşırı katı bir filtre olmamakla birlikte bu tarz içeriklerin çok daha az karşımıza çıkmasını sağlıyordu.

Kullanıcı verilerini analiz ederek kendi içgörülerini yaratan Facebook, kullanıcı davranışlarını incelerken bazı kişilerin neredeyse tüm haber kaynağı içeriklerini gizlediklerini fark etmiş. Bu davranışın sebebini anlamaya çalışırken ise şaşırtıcı bir tutumla daha karşılaşmış: Bazı kullanıcılar beğendikleri ya da altına yorum yaptıkları gönderileri bile gizliyorlar.

Bu alt grubun “Gönderiyi gizle” eylemini olduğundan daha az negatif algıladıklarını fark eden Facebook, resmi sitesinde bu küçük gruba dahil kişilerin haber akışı algoritmasında “ince bir ayar” yaptığını duyurdu.

Artık bu kişiler gizledikleri içerik türlerinde gönderiler görmeye devam edecekler. Facebook’un sayfa yöneticilerine bir uyarısı da var: “Gizlenmiş gönderi istatistiklerinizde yükselme varsa bunu sebebi algoritma değişikliğimiz olabilir.”

Henüz yorum yapılmamış

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.