Google ve Facebook Mobil Aramada Güçlerini Birleştirdi

Facebook ve Google, mobil arama sonuçları için anlaşmaya vardı. Wall Street Journal’da yer alan habere göre Facebook içerikleri artık Google’ın mobil aramalarında yer alacak ve herkese açık profiller de buna dahil olacak. Yapılan açıklamaya göre linkler Facebook’un içinde doğrudan ilgili sayfaya gidecek “deep link” şeklinde görünecek. Linkler sayfaları, grupları ve etkinlikleri de içerecek.

Google, sadece giriş yapılarak görüntülenebilen özel Facebook içeriklerini ise şimdiye kadar olduğu gibi yine gösterememeye devam edecek. Kullanıcıların bunun için yine Facebook’un yeni güncellenen arama servisini kullanmaları gerekecek. Bu sayede kişilerin herkesçe görülmesini istemedikleri içerikler gizli kalmaya devam edecek, kişisel gizlilik korunacak.

Anlaşmanın Google için farklı bir anlamı daha bulunuyor. Google, web’in hakimi olmasına rağmen kullanımı gittikçe artan mobil cihazlardaki uygulamaları tarayamıyordu. Bu yeni hamleyle birlikte Google için bu dünyanın kapıları açılabilir. Uygulama yazılımcıları için de Google’ı dışarıda bırakmamak adına önemli bir adım olabilir.

Facebook ile yapılan anlaşmada iki tarafın da karşılıklı kazanımları olduğunu söylemek mümkün. Google aramalarıyla Facebook’a daha çok kullanıcı gelebilir, uygulamada kalarak daha fazla vakit geçirebilirler.

Şimdilik Android’de karşımıza çıkacak bu özelliğin hem iki şirket için hem de kullanıcılar için neler getireceğini yakın zamanda göreceğiz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak