Instagram, Beğeni Sayılarını Kaldırabilir

Fenomenler yasta! Tüm dünyada beğeni ile kullanılan sosyal mecra Instagram, çok tartışmalı bir karara imza atmaya hazırlanıyor olabilir. Araştırmacı Jane Manchun Wong tarafından tespit edilen bazı ekran görüntüleri Instagram gönderilerinde standart olan beğeni sayılarını içermiyor. Yeni ekran görüntülerinde, şirketin tıpkı hikayelerde olduğu gibi beğeni sayılarını gizlemek için bir yol test ettiği görülüyor. Buna göre, bir gönderiye gelen beğenilerin “ve diğerleri” adı altında sadece içeriği yayınlayan kişiye gösterildiği tespit edildi.

Instagram ise tarafından bu paylaşıma şöyle bir açıklama geldi; “Takipçilerinizin, paylaşımlarınızın ne kadar çok kişi tarafından beğenildiğine değil, asıl paylaştığınız şeye odaklanmasını istiyoruz. Bu test sırasında yalnızca gönderiyi paylaşan kişi aldığı toplam beğeniyi görebilecek.” Açıklamayı yapan Instagram sözcüsü, bu özelliğin “şu anda” test edilmediğini, fakat Instagram üzerindeki baskıyı azaltmanın yollarını araştırmanın her zaman düşündükleri bir şey olduğunu da sözlerine ekledi.

Instagram’ın beğeni sayıları üzerinde test ettiği bu değişiklik aslında son zamanlarda geliştirdiği özelliklerle paralel bir düşüncede hareket ediyor. Şirket geçen yıl bünyesine eklediği sosyal medyada yapılan zorbalıkları önleyici özelliklerle de ön plana çıkmıştı. Instagram’ın, özellikle genç kullanıcılar üzerinde sosyal baskı olarak gördüğü beğeni sayılarına müdahale etmek istemesi hiç de şaşırtıcı değil.

Tabii bu özelliğin hayata geçip geçmeyeceği henüz belli değil. Uygulamalar sürekli yeni özellikleri test edebilir fakat bunların hepsini uygulamaya geçirmeyebilir. Kim bilir belki de Instagram şu sıralar bu özelliği kaldırarak önünü açacağı krizlerden en az hasarla kurtulmanın yollarını arıyordur.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak