Instagram Şifreleri Çalındı mı?

Instagram‘ın API’sindeki bir güvenlik açığı sebebiyle 6 milyon kullanıcının şifrelerinin ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmiş olabileceğine dair iddialar sosyal medya dünyasını karıştırdı. Instagram‘ın Kurucu Ortağı ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Mike Krieger, konu hakkında bir açıklama yaptı. Mike Krieger’e göre güvenlik açığı söylentisi gerçekti, ancak sızan bilgiler arasında kullanıcı şifreleri bulunmamaktaydı.

Instagram API‘deki bug’ın keşfedildiği andan itibaren hızlıca giderildiği ve sorumluların yakalanması için güvelik görevlileri ile iş birliği yapıldığı açıklandı.

Bug’dan kaç kullanıcının etkilendiğini açıklamayan Instagram, hiçbir şifre veya kullanıcı aktivitesi bilgisinin sızmadığını belirtti. Resmi açıklamaya göre çok küçük bir orandaki kullanıcının sadece e-posta ve telefon numarası bilgileri sızdırıldı.

Konuyu yakından takip edeceklerini ifade eden Mike Krieger, Instagram kullanıcılarından hesaplarında fark ettikleri şüpheli aktiviteyi “Ayarlar” menüsündeki “Sorun Bildir” bölümünden “Spam veya Kötüye Kullanım” seçeneği ile bildirmelerini rica ediyor. Şüphe uyandıran aktivitelerin neler olabileceğini ve hesabınızı güvene almak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için Instagram yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak