Instagram’ın Ardından Facebook da Beğeni Sayılarını Kaldırıyor mu?

Sevilen sosyal medya uygulaması Instagram geçtiğimiz aylarda özellikle genç yaştaki kullanıcılarının psikolojilerini düşünerek önemli bir adım attı. Beğeni sayılarını sadece gönderi sahibinin görebileceği bu yeni özellik artık Facebook için de devreye girecek.

Facebook’un sahibi olduğu Instagram böyle önemli bir adım atmışken, Facebook’un da bu uygulamaya katılması sonucunda artık günlük hayatımızda bile sıklıkla kullandığımız ikonik “Like” butonu tarihe karışacak gibi görünüyor. Uygulamalarda test edilen yeni özellikleri keşfetmesi ile bilinen Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarılan özelliği şirket de doğrulamış durumda.

Özellikle genç yaştaki kullanıcıları psikolojik olarak etkileyen ve kendilerini başkaları ile kıyaslama durumunda bırakan bu uygulamayla şirket kullanıcılarını, kendileri olma ve anı yaşama konusunda cesaretlendirmek istiyor gibi görünüyor.

Şu günlerde sadece Android işletim sisteminde test edilen Facebook’un bu özelliğinin yanı sıra aynı özelliği nisan ayında teste başlayan Instagram da sonuçları yavaş yavaş toplamaya başlıyor. İlk olarak Kanada’da kullanılmaya başlanan özellik, temmuz ayından itibaren Brezilya, Avustralya, Yeni Zelanda, İtalya, İrlanda ve Japonya’da da aktif oldu.

Beğeni gizleme özelliğinin kullanıcılar ve beğenilere göre reklam verenler üzerinde nasıl etkileri olacağı ise halen merak konusu.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak