İyi Niyetlilerdi Ama…


İyi, kötü, mutlu birçok anıyla geçti 2014… Sosyal medya kullanıcıları anılarını Facebook’ta paylaştı, beğeniler aldı, ilgi gördü. Bazı iletilerse hiç dikkat çekmedi. Yani özetle, sosyal medya kullanıcıları inişli çıkışlı bir yıl geçirdi.

Facebook bir algoritmayla yıl boyu en çok beğeni alan fotoğraflarınızı tek bir iletide paylaşmanıza olanak veriyor. Ay ay ayrılan bölümlerle ilgi gören tüm fotoğraflarınız internetin tozlu raflardan kalkıp tekrar göz önüne çıkıyor.

Kimilerinin çok beğendiği özelliği eleştirenler de oldu tabii ki. Kötü haberlerin duyurulduğu iletilerden, eski sevgililere artık hayatınızda olmayan ya da olmasını istemediğiniz her şeyi tekrar yüzünüze yüzünüze vuran Facebook biraz da kaş yaparken göz çıkarmışa benziyor. En çok dikkat çeken eleştirilerden biri Eric Meyer tarafından kişisel bloğunda dile getirildi. 2014’te çocuğunu kaybeden Meyer, onun bir resmini paylaşmış, resim de birçok başsağlığı yorumuyla birlikte beğeni almıştı. 2014 yılını özetleyen algoritma da tam olarak burada hata yaptı. Paylaşımların pozitif ya da negatif olduğunu algılayamayan algoritma böylesine moral bozucu bir resmi raflardan kaldırıp Eric Meyer’in karşısına çıkardı. Facebook’a girince, kendi yılının nasıl geçtiğini kaybettiği kızının resmiyle görmenin kendisini çok üzdüğünü belirten Meyer, Facebook’u bu tip algoritmalar yaratırken krizlere karşı daha hazırlıklı ve hassas olmaya çağırdı.

26 Aralık’ta Facebook Ürün Müdürü Jonathan Gheller, The Washington Post gazetesinde “Uygulama birçok kişi için harika bir deneyimdi, ama bu olayda mutluluktan çok hüzne sebep olduk.” sözleriyle özür diledi. Bir krizi daha atlatan Facebook’un artık bu tip algoritmalar yaratırken daha dikkatli olacağını umuyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak