Messenger Gizli Sohbetleri Test Ediyor

Yaptığı her şeyde insanı ön planda tutan Messenger, hassas konularla ilgili sohbetleri desteklemek için yeni bir seçenek sunmaya hazırlanıyor. Hepimiz biliyoruz ki Messenger’daki mesajlarımız ve çağrılarımız güçlü güvenlik sistemleri tarafından korunuyor. Bu amaçla Facebook, istenmeyen mesaj ve kötü amaçlı yazılımı engelleyen güçlü araçlarının yanında Messenger’da banka ve alışveriş sitelerindeki gibi güvenli iletişim kanallarını kullanıyor.

Facebook, son zamanlarda kullanıcılarından aldığı ek koruma talepleri doğrultusunda uçtan uca şifreli ve sadece iletişimde olunan kişinin cihazında okunabilecek birebir gizli sohbetleri test etmeye başladığını açıkladı. Bunun anlamı, yazdığımız mesajların sadece biz ve mesajlaştığımız kişiye ait olması, yani Facebook yönetiminin dahi göremeyeceği bir mesajlaşma sistemi diyebiliriz. Gizli sohbetlerde, yazdığımız her bir mesajın sohbet boyunca ne kadar süre görünür olabileceğini belirleyen bir zamanlayıcı kurulabilecek ve bu teknoloji “Open Whisper Systems” tarafından geliştirilen sinyal protokolünü kullanacak.

Yeni güncellemede gizli sohbete başlamak isteğe bağlı olacak. Birçok insan kullandığı cihazı (tablet, masaüstü bilgisayarı, telefon gibi) değiştirdiğinde Messenger’ın çalışmaya devam etmesini isterse, gizli sohbetler sadece sohbetin başlatıldığı cihazda okunabilecek. Dikkate alınması gereken diğer bir önemli konu ise gizli sohbetlerde resim ve video, ödeme yapma gibi diğer popüler Messenger özelliklerinin kullanılamayacak olması; yani buna özel bir yazışma sistemi diyebiliriz.

Şu anda gizli sohbetleri kısıtlı olarak test amaçlı kullanan Facebook, yeni özelliğini bu yaz daha kapsamlı olarak sunmayı planlıyor. Bu test süresince gizli sohbet seçeneğinin fonksiyonelliği hakkında geri besleme toplayacak ve performans ölçümü yapacak.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak