Messenger ile Grup Video Araması

Group Video Chat on MessengerRight in time for the holidays, we’re excited to introduce Group Video Chat on Messenger. This is our most requested feature ever and starting today, Group Video Chat will be available on Android and iOS devices and the desktop version of Messenger, globally. Group Video Chat is the perfect way to get a group of friends together, from anywhere, and share moments live. Chatting face-to-face live as a group is perfect for those spontaneous moments where text just isn’t enough…or when you have a major case of FOMO.

Group Video Chat in Messenger is super easy to use (and free over Wifi!). Just make sure you have the latest version of Messenger updated and in a group conversation, tap on the video icon in the upper right corner of the screen to enter the video chat and everyone in the group will be notified. Up to 6 people can join and share live video at one time… but don’t worry if your group is a little larger – because other friends can join in via voice as well (up to 50 people total).

For more info, visit: http://wp.me/p4eLrC-1Ps. We hope you enjoy this new Group Video Chat feature!

Messenger paylaştı: 19 Aralık 2016 Pazartesi

Messenger’ın video aramalarını uygulamasına eklemesi olumlu karşılanmıştı. Şimdi, bu özelliği bir adım daha ileriye taşıyan Messenger, grup video aramalarına da izin vermeye başladı.
Messenger’ın kendi verilerine göre her ay 245 milyon kişi video araması yapıyor.
messenger-video-aramalari

Messenger’daki grup video aramaları en fazla 6 video görüntüsünü aynı anda sohbete dahil edebiliyor. Eğer bundan daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız o zaman da 50 kişiye kadar görüntüleri izleme, dinleme ve sesli olarak sohbete katılma olanağı sunuyor. Grup video aramaları sırasında ayrıca eğlenceli yüz maskelerini kullanmak da mümkün oluyor.

Arkadaşlarınızla video sohbeti yapmak için herhangi bir grup sohbetinin içindeyken sağ üst köşedeki video ikonunu tıklamanız yeterli.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak