Snapchat’in Gençler Arasındaki Popülaritesi Zayıflıyor

Eğlenceli sosyal medya uygulaması Snapchat; yetişkinlerin favorisi olmaya başlarken, gençler arasındaki popülaritesini de yitiriyor.

eMarketer’ın hazırladığı bir rapora göre bu yıl, hedeflenen %4,2 oranının aksine Snapchat kullanıcılarının %6,4’ünü 45-54 yaş aralığındaki Amerikalı yetişkin kesim oluşturuyor. Bu oran hala pastanın küçük bir bölümünü oluştursa da özellikle gençler tarafından çok fazla kullanılan bir uygulama için büyük bir başarı sayılabilir.

eMarketer, diğer yandan Snapchat’in 24 yaş ve altındaki kullanıcı nüfusunun azalmaya başladığının altını çiziyor. Bu düşüşün ortaya çıkmasının nedenleri arasında Instagram’a Snapchat’tekine benzer Stories özelliğinin gelmesi ve Snapchat’in canlı yüz efektli video çekimlerinin yapıldığı Snow uygulamasıyla rekabeti sayılabilir. Fakat eMarketer’ın özellikle dikkat çektiği nokta, Instagram ve Snapchat arasındaki rekabetin artacağı yönünde. Rapora göre 2017’de kullanımı % 14,2 artacak olan Snapchat, 2021’e kadar düşüş hikayesini tamamlamış olacak. 2021 yılında 9,5 milyondan fazla kişi Instagram’a yeni üye olarak Snapchat’e yeni üye olan kişi sayısını geçecek.

Şu an gençlerin tahtında oturmaya devam eden Snapchat’in öngörülen düşüşünün gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak