Sosyal Medya ve Narsisizm İlişkisi


Sosyal medyanın kişisel ve toplumsal hayatımıza etkileri malum; konuyla ilgili birçok araştırma yayınlandı, TV programları hazırlandı, sosyal medya terimleri sözlüklere girdi.

Sosyal medyanın hayatımızı nasıl değiştirdiği ve dönüştürdüğüyle ilgili bir infografik de geçtiğimiz günlerde Best Computer Science Schools tarafından yayınlandı.

Sosyal medya ve narsisizm ilişkisini inceleyen infografikte, sosyal medyanın kişileri daha narsisist yaptığı iddia ediliyor.
Narsisizmin belirtileri arasında tek taraflı dinleme, bencillik, kuralları çiğneme, eleştirilere tahammül edememe gibi maddeleri sıralayan infografik, Facebook’u “sosyal bir ayna”, Twitter’ı ise “sosyal bir megafon” olarak tanımlıyor. Facebook’u yoğun kullanan ve narsisizm belirtisi gösteren kişilerin daha çok durum güncellemesi yapıp, kendi hayatlarına dair fotoğraflar paylaştıklarını; Twitter’ı yoğun olarak kullanan kişilerinse popüler olma isteğiyle daha çok tweet attığını belirtiyor.

Sosyal medyanın kişiler üzerindeki negatif etkileri ise depresyon, dikkat dağınıklığı, şizofreni gibi psikolojik bozukluklar olarak sıralanıyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak