WhatsApp’ın AB Ülkelerindeki Yaş Sınırı Artıyor

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanımı, yapılacak yeni düzenlemelere göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 16 yaşından küçüklere yasaklanıyor.

WhatsApp‘ın genel verilere göre AB ülkelerindeki şu andaki kullanım yaşı 13 olarak belirlense de AB’nin yeni veri gizliliği kurallarını gelecek ay uygulamaya koymadan önce şirket, kendi kullanım koşullarını güncelledi.

25 Mayıs‘ta yürürlüğe girecek Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Kuralları’yla (GDPR) insanlar, şirketlerin kendi kişisel bilgilerini nasıl kullanabileceği konusunda çok daha fazla denetim sahibi olacak. GDPR sayesinde kullanıcılar istedikleri takdirde bilgilerinin silinmesini talep etme hakkına da sahip olacak.

AB Genel Veri Koruma Kuralları’nın arasında, çocukların kişisel verilerinin pazarlama ya da kullanıcı hesabı açmak için toplanmasını önlemeye yönelik çalışmalar yapıldı.

Yeni yaş sınırının nasıl belirleneceği konusunda şirket tarafından detaylı açıklama yapılmazken, uygulama, önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcılardan 16 yaşından büyük olduklarını doğrulamalarını talep edebilecek. Bunun yanı sıra WhatsApp, dünyanın geri kalanındaki yaş sınırını yine 13 olarak tutmayı planlıyor.

Instagram, Snapchat, Pinterest, Twitter, Musical.ly ve Reddit gibi çoğu sosyal medya aplikasyonu tüm dünyada 13 yaş ve altına çocuklara yasak. Bu yaş sınırının 13 olmasının nedeni ise; ABD’deki Çocukların İnternetteki Mahremiyetini Koruma Yasası‘nın (COPPA) daha küçüklerin kişisel bilgilerinin toplanmasının yasaklanması nedeniyle yürürlüğe sokulmuş.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak