WhatsApp’ta Gizlilik Önlemi

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların mesajlarını başkalarının okumasına engel olmaya çalışacak. Daha güvenli bir WhatsApp için yüz ve parmak izi tanıması iPhone’daki WhatsApp uygulamasına geliyor.

Bildiğiniz gibi, telefonunuza gelen WhatsApp bildirimlerini ekranınız kilitliyken de okuyabiliyor ya da yanıtlayabiliyorsunuz. Dilerseniz kapatabilceğiniz bir özellik olsa da çoğu kişide açık. Ancak günün koşuşturmacası içinde size rahatlık sağlayan bu özellik, telefonunuzu eline alan herkesin mesajlarınızı okuyabilmesini sağladığı için bir güvenlik tehdidi oluşturuyordu. Eğer ekran kilidi kullanmıyorsanız ya da ekran kilidiniz açıkken birisi telefonunuzu alırsa, yine tüm mesajlarınızı okuyabiliyordu.

WhatsApp işte tam da bu konuda bir düzeltme yapma yoluna gitmiş. Başvurduğu yöntem ise parmak izi ve yüz tanıma…

5S ve üzeri model iPhone‘larda yer alan, Touch ID (parmak izi tanıma) ve Face ID (yüz tanıma) adlı bu iki özellikten birini kullanıyorsanız, siz de telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını daha güvenli hale getirebilirsiniz. Öncelikle uygulamadaki Ayarlar bölümünden Hesap > Gizlilik > Ekran Kilidi ayarlarına geçmeniz gerekiyor. Burada Touch ID ya da Face ID özelliklerini açabilecek ve WhatsApp’ın sadece bu güvenlik kontrollerinden sonra açılmasını sağlayabileceksiniz, hatta özelliğin ne kadar süre sonra devreye gireceğini de kendiniz ayarlayabileceksiniz.

Yeni güvenlik özelliği son WhatsApp güncellemesiyle Türkiye‘de de yayına alındı.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak