WhatsApp’ta Korkutan Güvenlik Açığı!

Yenilikleriyle her defasında yüzümüzü güldüren WhatsApp, bu kez üzücü bir haberle karşımızda! Üzgünüz ama WhatsApp’ta büyük bir güvenlik açığı tespit edildi ve bu güvenlik açığıyla mesaj içeriklerimiz değiştirilebiliyor.

Güvenlik şirketi Check Point tarafından ortaya çıkarılan bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının WhatsApp güvenlik protokolündeki bir açıktan faydalanarak mesaj içeriklerimizi değiştirmelerini sağlıyor. Mesajlarımızın şifreleme süreciyle korunduğunu düşünürken, tespit edilen bu güvenlik açığıyla WhatsApp’a olan güvenimiz çok sarsıldı. Oysa WhatsApp mesaj, fotoğraf ve videolarımızı koruyacağına dair bize söz vermişti. Korkutucu olan ise her gün 65 milyardan fazla mesajın gönderildiği WhatsApp’ta, bu güvenlik açığıyla sahte haber içerikleri tüm dünyaya yayılabilecek olması.

Peki, bu güvenlik açığıyla bilgisayar korsanları neler yapabiliyor? Kullanıcıların bir grup sohbetteki mesaj içeriklerini ya da alıntı özelliğiyle göndericilerin kimliklerini değiştirebiliyorlar. Ayrıca bir grup üyesine özel bir mesajın herkese açık olarak gönderilmesini, karşı taraf bu mesaja yanıt verdiğinde ise mesajın herkes tarafından görülebilmesini sağlayabiliyorlar.

WhatsApp’a olan güvenimiz sarsılsa da en kısa sürede bu güvenlik açığının üstesinden geleceğine inanıyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak