Yeni Facebook Araması

Günde 1,5 milyar arama yapılan ve indekslenen 2 trilyon içeriğe sahip Facebook daha etkili bir arama için Search FYI’ı duyurdu. Üzerinde çalışılan yeni özellikle hedef çok sayıda içeriğe anlık ve doğru olarak ulaşılacağı gerçek zamanlı ve kişisel içerik araması. Daha önceden sadece arkadaşların yaptıkları paylaşımlarla gündemi takip ederken artık tüm dünyanın konuştuğu bir içeriğe ulaşmak da mümkün hale geliyor.

Bu yeni özelliklerle gelen arama sonuçları tamamen size özel olacak, çünkü sizin arkadaşlarınızın paylaşımlarından ve sizin daha önce ilgilendiğiniz konulardan yola çıkarak arama sonuçları şekillenecek.

Yeni Facebook aramasıyla gelecek yenilikler şöyle;

  • Arama kutusuna yazmaya başlayınca kişiye özel metin önerileri sunulacak ve o anda olan öne çıkan konular karşınıza çıkacak. Arama konu önerileri daha iyi ve kişiye özgü olurken, aynı zamanda o anda popüler olan konular hakkında da arama önerileri göreceksiniz.
  • Arama yaptığınızda artık sadece arkadaşlarınız tarafından yapılanlar paylaşımlar değil, aramanızla ilgili herkese açık en yeni paylaşımlar da karşınıza gelecek. Arama sonuçları artık konuyla doğrudan alakalı sonuçları sunacak ve o anda neler olup bittiğini, herkesin neler hakkında konuştuğunu daha iyi görebileceksiniz. Sayfayı yenileyerek de arama sonuçlarının yeni paylaşımlarla güncellemesini sağlayabileceksiniz.
  • Bir link kullanıcılar tarafından paylaşıldıkça o linkle ilgili herkese açık paylaşılan tüm içerikler bir diyalog haline dönüşecek. Yeni arama özellikleriyle siz de bu diyaloğa ulaşabilecek, konuşmaya dahil olabilecek ve bu paylaşımlarda yer alan en önemli bölümleri özet halinde görebileceksiniz.

Bu yenilikler şimdilik sadece Amerika’da iPhone, Android ve web’de, yakında diğer ülkelerde de kullanıma açılacak.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak