Youtube ve TV


Sıkı bir Youtube takipçisi olarak özellikle Pazar günleri laptopumu ekrana bağlayarak belgesel izlemeye bayılıyorum. Youtube’u, normal TV yayınından daha uzun süreler boyunca TV ekranında izlediğime eminim. Bunu yaparken çektiğim tek zorluk bilgisayara uzanmak, laptoptan yeni videoyu ayarlamak oluyor. Gerçekten keyif kaçırıcı bir ara vermiş oluyorum ve TV yayını izlerken sahip olduğum zapping özgürlüğü elimden uçup gidiyor. Videoları uzandığım koltuktan kafama göre değiştirip, sıraya sokabilmek fena olmazdı.

Youtube, alışkın olduğumuz TV izleme deneyimine fark getiriyor. Televizyon üreticileri de Youtube’u bu konuda destekliyor. Bang & Oufsen, LG, Panasonic ve Sony’nin yeni ürünleri, video servisinin yeni özelliği olan “TV’ye gönder” özelliğini destekliyor.

Android telefonunuz, aynı Wi-Fi ağı içerisindeki TV’nin uzaktan kumandası oluyor ve akıllı telefonunuzdan sıraya soktuğunuz Youtube videolarını TV ekranında izleyebiliyorsunuz. Youtube’un zengin içeriğine, TV yayınının zapping özgürlüğü ile ulaşmak mümkün oluyor.

Bu gelişmeler, TV izleme alışkanlığında yeni bir döneme işaret ediyor. Youtube’un hedefi Youtube içeriğini 1080p HD kalitede her televizyondan ulaşılır hale getirmek ve akıllı telefonların kumandaların yerini almasını olarak açıklandı. Youtube yarattığı bu yeni seyir deneyimi ve TV üreticilerinin teknik desteği ile TV kanallarının yerini alabilir mi? Youtube artık ara sıra komik videolar izleyip güldüğünüz bir sosyal medya kanalı olmanın çok ötesini hedefliyor.

Bu çok çabuk gerçekleşecek bir dönüşüm olmayacak, çünkü TV izleyicisi hala sevdiği dizileri, canlı programları, yarışmaları, talk şovları ve sabah programlarını TV yayını üzerinden izliyor. Bir istatistiğe göre, ortalama bir Amerikalı günde ortalama dört buçuk saat TV izlemeye ayırıyor. Bu rakamın, ülkemizde de  en az bu oranda olduğunu hepimiz biliyoruz.

Fakat TV kanalları Youtube’un kritik rolünü kavramış durumda ve Youtube üzerinde de var olmayı yararlı görüyorlar. Showtime kanalının Youtube üzerinde 1318 videosu ve 123.537 takipçisi var.  Tüm videolar 432.538.244 kere görüntülenmiş.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak