13 Yıldır iPhone Satışları İlk Kez Düştü!

2016 yılının Ocak-Mart satış ve kâr verilerini açıklayan Apple, ilk kez iPhone satışlarının düştüğünü duyurdu. 13 yıldır başarı istikrarını koruyan ve iPhone satışlarını hiç düşürmeyen dev teknoloji şirketi, geçen yılın aynı döneminde 61,1 milyon adet akıllı telefon satmıştı. Bu seneki rakamlar ise %16,1’lik bir düşüşle 51,2 milyonda kaldı.

Mobil cihazlarda pazarın doygunluk noktasına yaklaştığının konuşulduğu bu dönemde gelen haberler şaşırtıcı olmasa da yine de piyasada şok etkisi yaptı. Hisseleri 1 gün içinde 46 milyar dolar değer kaybeden Apple, iPad satışlarında da geçen yılın aynı dönemine göre %18’lik bir azalama yaşadı.

Aslında, Apple tarafında hiç de karamsar bir tablo yok. 2016 Ocak ayında şirket, 1 milyar aktif cihaza ulaştığını ilan etmişti. Bu cihazlarda abonelik hizmetlerine ve uygulamalara düzenli olarak para harcayan dev bir kitle bulunuyor.

Tim Cook‘un aktif cihazlara dair bazı açıklamaları ise satışlarda yeniden bir yükselme yapabileceği yönünde. Çünkü Tim Cook’a göre iPhone 6 ve 6 Plus piyasaya çıktığından beri iPhone sahiplerinin %60’ı hala telefonunu üst modelle değiştirmedi. Bu da demek oluyor ki iPhone 7‘nin ciddi anlamda telefon satışlarını etkileme potansiyeli bulunuyor.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak