Chrome’dan Video İzlemeyi Kolaylaştıran Yenilikler

Severek kullandığımız internet tarayıcımız Chrome‘da her gün 30.000 yıllık video izlendiğini biliyor muydunuz? Gerçekten de çok büyük bir rakam… Bu rakamın muazzamlığının farkına varan Chrome yetkilileri, video izlemeyi daha da kolaylaştırma kararı aldı.

Veri Tasarrufuyla Daha Kaliteli Videolar

İzlenme süresindeki büyük artış özellikle geçen yıl yaşandı. Bu artışın arkasındaki neden ise yalnızca YouTube’da hit olan viral videoların olduğu liste değil, dünya çapında yeni video deneyimlerinin oluşturulmaya da başlanması oldu. Örneğin, Jio Sinema ve Forbes kullanıcılara bir uygulama yüklemelerine gerek kalmadan yüksek kalitede video izleme imkanı veriyor. Bir diğer örnek de Hindistan’dan… Voot Go, otobüs şoförlerinin internet bağlantısına gerek kalmaksızın cihazlarından web videosu izlemesine izin veriyor. Bu gibi birçok örnek var.

Geçen yıl, Chrome’un Veri Tasarrufu özelliği yüksek faturalar ödemeden daha kaliteli videolar izlememizi sağladı. Düşünsenize her dilde yazılmış tüm kitapların 1.000 kopyasını saklamaya yetecek boyutta, 200 petabayttan fazla mobil video verisi tasarrufu yaptık. İşte bu büyük veri tasarrufu sayesinde internet bağlantımız kötü olsa bile yüksek kalitede videolar izleyebiliyoruz.

Chrome Video İzlenmesini Kolaylaştıran Güçlü Adımlar Attı

Kullanıcıların video oynatmaduraklatma, geri sarma ve ileri sarma için kolay yollara ihtiyaç duyduğunu gören yetkililerin ilk adımı bu yönde oldu. Geçen yıl, kullanıcılara Chrome’un Android versiyonunda resim içinde resim oynatma ve hem kilit ekranından hem de bildirimlerden daha iyi video ve ses denetimi gerçekleştirme imkanı sunuldu. Bu değişikliklerle başka bir şeyle uğraşırken videonuzun keyfini rahatlıkla çıkarabilir, kütüphanedeyken kulaklığınızı takmayı unuttuğunuzda paniklemeden kısa sürede “Durdur” düğmesine basabilirsiniz. Chrome’un bir diğer güzelliği de istemediğiniz sesleri sessize almanızı sağlaması…

Bu arada Chrome yeni nesil video deneyimlerini desteklemek için High Dynamic Range (HDR) özelliğini de desteklemeye başladı. Böylece videolarınızı en yeni HDR ekranlarından daha canlı renkler, daha koyu siyahlar ve daha parlak beyazlar eşliğinde izleyebilirsiniz.

Video dünyasına getirdiği yeniliklerden dolayı Chrome’u kutluyoruz. Bu haberden sonra Chrome’da video izleme deneyimi yaşamaya ne dersiniz?

Henüz yorum yapılmamış

Bir Yanıt Bırak